Salep Neyden Yapılır?

18
1688

 

Kış günlerinin tarçın ile birlikte içilen eşsiz lezzeti olan salep herkes için vazgeçilmez ve çok özel bir lezzettir. Peki, bu eşsiz lezzet olan salep neyden yapılır merak konusudur.

 

Eşsiz lezzet salep bir çeşit cins yabani orkide bitkisinden gerekli işlemler uygulanarak elde edilmektedir. Salep bitkisi yabani orkidenin çiçeklenme zamanında toplanarak elde edilmektedir. Salep bitkinin 15 ile 20 cm torağın altında kalan yumru şeklinde ki kökleri toplanır ve önce yıkanıp ardından da kurutularak elde edilmektedir.

 

Bitkinin kurutulan kök kısmı dövülerek toz haline getirilir ve bu sayede eşsiz lezzet olan salep elde edilir. Elde edilen toz karışımı süt ile kaynatılarak içilecek kıvama getirilir ve tarçın ile de lezzetlendirilir. Aynı zamanda salep üretilirken içerisine nişasta, şeker, misülaj ve azotlu maddeler de ilave edilmektedir.

 

Salep kış günlerinin eşsiz içeceği olması ile birlikte aynı zaman dondurmaya da kıvam ve tat kazandırması için salep kullanılmaktadır. Özellik ile Maraş dondurmasının en önemli özelliği Kahramanmaraş dağlarında yetişen yabani orkideden elde edilen salebin lezzetine borçludur.

 

18 YORUMLAR

  1. Yazında içe bileceğimiz soğuk salep yapılsa, nasıl yapıldığını öğrenmek güzel. Kış aylarında oldukça fazla tüketiyoruz. Hatta bizim semtimizde seyyar satıcısı bile var. Birde adına bazıları sahlep diyor bazıları salep onuda doğrunu öğrendik.

  2. Hayatımda vazgeçemediğim o soğuk kış aylarında içimi ısıtan sıcak içecek kış günleri işe gitmeden önce mutlaka sıcak bir salep içerim içimi ısıtır teşekkürler paylaşım için

  3. Salep yada sahlep benimde özellikle kış akşamlarında keyif alarak içtiğim bir tat. Gerçek sütten, uzun süre kaynatılmış ve üzerine hafif tarçın ile enfes bir lezzet. Ama neyden yapılır konusunda hiç fikrim yoktu, bir çeşit orkide kökünden yapılıyor olması beni şaşırttı.

CEVAP VER