Yutulabilen elektroniklere kablosuz özelliği geliyor!

0
374

Geçtiğimiz sene PillCam firması yutulabilen elektronikler ile karşımıza çıkmıştı. Yutulabilen elektronikler sayesinde; hap bağırsaklardan geçe video çekebiliyor, ilaçları bırakabiliyor ve sıcaklık, pH ve öbür dirimsel değerleri an ve an kaydedebiliyordu. Şimdi ise bu elektronikler kablosuz uygulayım bilimi ile güçlendirilecek.

Brigham & Women’s Hospital, MIT ve Charles Stark Draper Laboratuarı‘ndaki bilim insanları, bedenin dışından bu cihazları kablosuz yerine güçlendirilmesini sağlayıcı birlikte meslek üstünde çalışıyor.

Zaten harici birlikte fondan kablosuz yerine çelim meydan koklear implantlar kadar tıbbi vesait bulunmaktadır. Bunlar, yakın-alan bağlantısı yerine bildik ve sadece verici ve alıcı birbirine enikonu yakınsa etkin birlikte tekniği kullanıyor. Derinin elden altında mevcut implantlar düşüncesince dava yok. Ancak hazım sisteminin derinlerinde mevcut küçük elektronik cihazlarda bu formül çalışmıyor.

PillCam

Bunun yerine, bilim adamları aralık meydan bağlaşımı yerine isimlendirilen acemi birlikte tekniğe yöneldiler. Yeni meslek yakın-alan bağlantısından şimdi faziletkâr frekanslarda çalışıyor ve sinyalleri 2-3 büküm şimdi verimli birlikte biçimde iletiyor.

Araştırmaya bağlı Dr. Carlo Traverso, “Uzun süreler süresince gastrointestinal meslek içerisine yerleştirilebilen elektronik cihazlar, hastaları ne değerlendirdiğimizi ve otama ettiğimizi tahvil potansiyeline sahiptir. Yaptığımız çalışma, efsanevi modelinde işkembe içerisindeki birlikte düzene engin kablosuz aktarımın önce örneğini oldu. Bu, cihazları kliniğe getirme anlamında eleştiri birlikte adım.” dedi.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER