Yapay zeka, hayat kurtaracak!

0
505

Dünya Sağlık Örgütü’ne uyarınca tüberküloz, evren çapında en ehemmiyetli ahiret yolculuğu sebeplerinden biridir. 2016’da kestirmece 10.4 milyon insanoğlu tüberküloza tutulmuş ve 1.8 milyon insanoğlunun ölümüyle sonuçlandı. Görüntüleme şekilleri ile tüberküloz teşhis edilebilmektedir fakat tüberküloz payı erdemli bulunan bölgelerde, hastalığın taranması ve teşhis edilmesi düşüncesince lüzumlu sayıda ve yeterlilikte ışın bilimi açımlama uzmanı bulunmamaktadır.

Artık bandajlar da zeki bir duruma geliyor

Artık bandajlar da zeki bir duruma geliyor

Bilim adamları, eş yaranın elbette iyileştiğini belirleme edebilen ve yaranın hali üzerine doktora…

Tüberküloz ile mücadele

Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi Hastanesi’nden araştırmacıların emek vermesi yardımıyla yapay zekanın tıp bölgesine uygulanarak ışın bilimi uzmanına ister kalmadan radyografi kaynak yorumlamaları yapılabilir.

17-04/25/yapay-zeka-saglik-shiftdelete.jpg

Yapılan testlerde olgular, TB-pozitif ve TB-negatif X-ışınlarından öğrenilen dü değişik DCNN modelini (AlexNet ve GoogLeNet) imtihan eylemek düşüncesince kullanıldı. Modellerin doğruluğu, 150 vaka üstünde imtihan edildi. En dobra başarım yayınlayan yapay zeka modeli AlexNet ve GoogLeNet’in birleşmesi oldu. Bu modelin kemiksiz doğruluk yüzdelik 96’ya ulaştı.

Yapay zeka çözümü

İki DCNN modeli, 150 imtihan davasından 13’ünde eş değişmeyen veremedi. Bu olaylar düşüncesince araştırmacılar, bilirkişi eş radyoloğun görüntüleri yorumlayabildiği ve vakaların yüzdelik 100’ünün akıllıcasına teşhis edilmiş olduğu eş iş akışını değerlendirdi. Bir insanı döngüye engelleme fail bu iş akışı yüzde 99’a DOĞRU kemiksiz adalet oranına ulaştı.

17-04/25/yapay-zeka-hastalik-teshisi-shiftdelete.jpg

Geliştirme emek harcamaları ve ehliyetli sayıda testlerin yapılması ile döş görüntüleme Teknolojilerini kullanan eş yapay zeka çözümü, tüberküloz ile mücadelede şişman gösteriş oynayabilir.

:: Yapay zekanın ilerleyişi üzerine fikirlerinizi alalım.

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER