Windows’taki Solitaire’i stajyer geliştirmiş!

0
257

Microsoft’un ünlü Solitaire oyunu evvel el 1990 senesinde Windows 3.0 ile yaşamımıza girmişti. Daha ahir Windows sürümlerinde de toprak düzlük kültleşmiş düzen Solitaire’in ahit sıkılmış müşterek Microsoft stajyeri çeşidinden geliştirildiği ortaya çıktı.

1988’de Microsoft’da yetişmen bulunan Wes Cherry vermiş bulunduğu röportajda; “Windows düşüncesince Solitaire’i ihya düşüncesi sıkıntıdan aklıma geldi. O tam sağlam baş döndürücü düzen yoktu o nedenden dolayı müşterek düzen geliştireyim” ifadelerini kullandı.

Cherry’nin oyunu Bill Gates’in kendisinden övme aldı ve Microsoft’un işletim sisteminin esas unsurları durumuna geldi. Microsoft o dönemlerde, Solitaire’in şahıslara fareyi kesinlikle kullanacağını belletmek düşüncesince düzene karışma edildiğini açıklamıştı.

Bu hikayenin esas önemi; levent boylu süredir bitmeme fail Solitaire’in, başarılı bulunmasına karşın geliştiriciye yegâne müşterek kuruş ödenmediği. Geliştirici Cherry, o tarihten bu yana Solitaire düşüncesince Microsoft’tan nazar boncuğu telif ödemesi almadığının altını çiziyor.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER