Windows XP ve Vista kullananlar dikkat!

0
470

Microsoft’un Windows XP‘ye bulunan uzatılmış desteğinin sona ermesinin üstünden 3 sene geçti fakat XP hâla aşırı enerjik ve kullanılmaya bitmeme ediliyor.

XP’yi yeğleme fail tek kimsenin güvenlik açıklarını kapatamamasına rağmen, evren genelindeki masaüstü kullanıcılarının kısaca %8’i hala XP kullanıyor.

Bu sene 11 Nisan tarihinde Microsoft çeşidinden desteği doğranan Windows Vista ise bilgisayarların çabucak yüzdelik %1‘inden azında kullanılıyor. Windows 8 ve Windows 8.1’in toplamı ise XP’nin bulunan kullanması ile az hâlâ aynı.

Peki emektar yazılımlar, ilkin de XP münasebet hala ısrarla kullanılıyor?

Bilgisayar üstünde müesses birtakımı yazılımlar çabucak Windows XP işletim sistemi ile çalışıyor.

Bilgisayar çabucak Windows XP ile çalışabilen birlikte tesisat barındırıyor. Bu bir hale hâlâ aşırı çıkar yol piyasası ve ilmî icraat karşılayıcı kurumlarda rastlanıyor. İşletim sistemi birlikte tür gömük denetçi görevi üstüne alıyor ve zımnında sistemi yükseltmenin maliyeti yılgı artıyor.

Bilgisayar, kullanıcının alışmış bulunduğu birtakımı işlemleri gerçekleştiriyor ve kullanıcı çabucak bu sistemde şen ediyor.

Kullanıcı toy birlikte lisans düşüncesince ücret yapmak istemiyor ve güvenlik onun düşüncesince ehemmiyetli değil.

1492497927_windows-xp.jpg

Peki Windows XP’yi ısrarla hala görmek dilerseniz ne yapmalısınız?

XP’lerinizden boşanmak istemiyorsanız, bu işletim sistemi düşüncesince bulunan topu topu güncellemeleri yükleyin (Service Pack 3 dobra birlikte başlangıçtır).

Ayrıca kullandığınız topu topu yazılımları XP’ler düşüncesince desteklenen en son sürüme güncelleyin.

Mümkünse, XP‘leri genel ağ bağlantısı yapılmaksızın çalıştırın. Alternatif olarak, ihtiyacınız olmadığında tamamıyla bağlantıyı kesebilirsiniz.

Güvenilir, güncellenmiş ve aşırı tabakalı birlikte güvenlik yazılımı kullanın.

Bilgisayarı birçok ferdin kullandığına ilişkin kendisine ayrı birlikte yönetici ve kullanıcı hesabı oluşturun ve çabucak kullanıcı hesabı ile seans açın. Bu halde saldırganlar, bilgisayarınızı arama dibine almalarına karşın becerikli hakları olmayacağı düşüncesince ziyanı sınırlandırabilirsiniz.

Otomatik musiki aşırma yahut videoteyp çalıştırma niteliklerini devre dışı bırakın. Bunlar çoğu kez virüs yazarları çeşidinden kurbanın aletine çirkin gayeli harf yüklenmesi şartıyla kullanılırlar.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER