Watson, finans sektörüne adım atıyor!

0
275

IBM’in bugüne denli filmden sağlığa denli nice piyasaya el atan yapay zekası Watson, finans sektörüne de el atmaya hazırlanıyor. Fransız Credit Mutuel bankası ile IBM’in meydana getirdiği anlaşmaya mucibince Watson, Fransız banka’nın 20 bin mensubu ve 5 bin markaya misyon verecek.

Robotların elimizden doğrudan alamayacağı meslekler!

Robotların elimizden doğrudan alamayacağı meslekler!

Teknolojinin çabucak gelişimi şimdiden fabrikalardaki binlerce insanoğlunun işini yıldırma ediyor. Bakalım…

Günde yaklaşık 350 bin müşteriden mevrut elektronik postaları inceleyecek bulunan Watson, danışmanların mevrut arzuları gruplandırmasına yamak olacak. İstenilen işlemin ehemmiyet sırası, sıklığı üzere mevzuları inceleyecek bulunan Watson, danışmanların müşterilerine hâlâ aceleci yamak olmasını sağlayacak.

Buna ek olarak, Watson’un enerjisini kullanan dü mevhum müzakere görevlisi uygulamasının yardımıyla, müşterilere bankanın kampanyaları ile ilişik bilim vermenin yanı sıra, ev ve makine sigortası üzere Karmaşık işlemler de buradan halledilebilecek.

17-05/05/gettyimages-478844358.jpg

Watson’u şimdilik danışmanlarına yamak olacak ortak anahtar adına tanımlayan banka, Watson’un amut müşterilerle haberleşme kurmayacağını fakat sene böylece alıcıların güven riski üzere hâlâ da ehemmiyetli mevzularda kullanılacağını duyurdu.

Peki, IBM Watson nedir?

1997‘de adlı sanlı satranç ustası Garry Kasparov’u yenilgiye uğratan IBM’in yapay zekası Deep Blue’dan sonradan kendini hâlâ da mecbur etmek talip IBM, etraflıca devam eden bekleyiş böylece 2004 senesinde Watson’u geliştirmeye başladı.

IBM’in ortak ahir amacı, adlı sanlı Amerikan TV programı Jeopardy’i ortak yapay zeka ile kazanmaktı. Yaklaşık 6 sene devam eden icraat sonunda, Watson Jeopardy’e eklenmek düşüncesince hazırdı. Programın en güzel dü oyuncusuyla yarışan Watson, yarışmayı ortak numara adına tamamladı.

Jeopardy’den sonradan Watson’un Teknolojisini değişik bölgelerde gitmek talip IBM, Watson’un API’sini kuruluşların kullanımına açtı.

Bugün ise Watson, sağlık, iklim hali tahmini, eğitim, finans, sohbet, Twitter için data analizi üzere nice bölgede kullanılıyor. Bunların beraberinde Watson’un, Harry Potter’daki karakterleri çözümleme kılmak ve Morgan filminin fragmanını montajlamak üzere üretken işlerde de kullanıldığını belirtelim.

Süper Bilgisayar Harry Potter Karakterlerini Analiz Etti

Süper Bilgisayar Harry Potter Karakterlerini Analiz Etti

IBM’in süper bilgisayarı Watson’ın acemi araştırı konusu Harry Potter serisi oldu. Watson yaptığı…

Watson’un akıbet 6 senedeki gelişimi düşünüldüğünde, apayrı sektörlere de el atacağı kesme görülüyor. Bakalım Watson’u ve gayrı yapay zeka uygulamalarını yaşantımızın apayrı ne sahalarında göreceğiz.

::Sizce Watson’un el atacağı ortak ahir kol ne olacak?

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER