TURNİKE SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR?

Günlük hayatta güvenliği sağlayan pek çok mekanizmayla karşılaşıyoruz, turnike sistemleri de bunlardan biri. İş hayatında, sosyal hayatta güvenliğimizin sağlanması için uygulanan yöntemlerden birisi de turnike sistemi olarak bilinir. Bir tesisin iç güvenliğini sağlamak için turnikeler ,son yıllarda en modern ve en kullanışlı sistem olarak bilinir. Bu sayede, herkes, her yere, her istediği zaman dilimi içerisinde girememekte, belli düzenlemelerle turnikelerden geçiş yapılmaktadır.

Bu düzenlemeler, kart sistemi, yüz okuyucu, parmak okuyucu gibi çeşitlendirilebilir. Bu düzenlemeler, kart sistemi, yüz okuyucu, parmak okuyucu gibi çeşitlendirilebilir. Güvenlik sistemi hangi amaca hizmet ediyorsa, o amaca yönelik düzenleme tercih edilmektedir. Turnikeler kullanılan yerlere göre 4 başlıkta toplanabilir. Tripod, VIP, boy, hızlı geçiş sistemleri olarak bunları saymak mümkündür. Tripod turnike, üç kollu olarak da bilinir. Aynı zamanda bunlara bel tipi de denildiği görülmektedir.

Bu tarz turnikeler, genelde iş yerlerinde çok tercih edilir. Raporlama sunmasıyla da personel takibi sağlanmasında çok avantajlıdır. Fabrikalar, sanayiler, iş merkezlerinde kullanılan turnikeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yönüyle giriş-çıkış kontrollerinin en rahat takip edilebildiği çeşitler bunlardır. VIP turnike sistemleri, özel kişilerin ve engelli kişilerin geçişlerinde kullanılmaktadır. Bu sistemde tekerlekli sandalyelerin geçişinin rahat sağlanabilmesi için, 90 cm genişlikte yapılmaktadır.

İstendiği takdirde yönlendirme levhaları takılabilir, istendiğinde bu turnikelerin cam halinde üretimi de yapılabilmektedir. Bebek arabaları, pazar arabaları buradan böylelikle rahatlıkla geçiş yapabilmektedir. Motorlu ve manuel olarak iki çeşitte sayılabilir. Daha çok özel amaçlıdır. Boy turnikeleri ise, kafesli sistemde üretilmekte olup, stadyumlarda cezaevlerinde, spor merkezlerinde daha çok tercih edilen bir türdür. 3 ya da 4 kollu çeşitleri mevcuttur.

Üst düzey güvenlik sağlanması gereken alanlar için uygun görülmektedir. Herhangi bir doğal afet esnasında, boşa dönerek hızlı geçişin sağlanmasına yönelik tasarlanmıştır. Hızlı geçiş turnikeleri, mimari açıdan en iyi alternatiftir. Oldukça şık bir görünüme sahiptir ve kamu kurumlarında, spor salonu, okullar, hastanelerde kullanılmaktadır. Akıllı kanat özelliği sayesinde bu turnike çeşidinde geçiş esnasında kapanma durumu yaşanmamaktadır. Müşteriye özel tasarlanan seçenekler de bulunmaktadır. Talebe uygun olarak, yan panel seçenekleri de bulunmaktadır

TURNİKE SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR?” için 2 yorum

  • 29 Haziran 2017 tarihinde, saat 18:43
    Permalink

    Merhabalar, güzel yazı hem sade hem akıcı olmuş başarılı bir iş çıkartmışsınız teşekkürler.

    Başarılarınızın devamını dilerim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir