Turkish Crime Family, Apple’ı hackledi mi?

0
321

Turkish Crime Family ismindeki Türk hacker grubu geçtiğimiz günlerde Apple’ın iCloud sistemine sızdıklarını kanıt etmişti. Apple’ı yıldırma eden Turkish Crime Family; ellerinde 600 milyona benzeyen iCloud hesabının şifresinin bulunduğunu ve 75.000 dolarlık Bitcoin yahut 100.000 dolarlık iTunes bağış kartı verilmezse, iCloud namına ilişkin cihazları sileceğini açıklamıştı.

Turkish Crime Family kadrosu iCloud’a sızdıklarını kanıtlayan videoyu YouTube üstünde yayınlamıştı. Ancak Apple’ın müşterek müddet sonradan bu videoyu YouTube’dan sildirtmesi hakkıyla de iCloud servisinde müşterek düzenlilik açığının olabileceğini gündeme getirmişti. Apple, zaman müşterek izah yaparak oluşan istifham işaretlerini ortadan kaldırdı.

Apple; iCloud sisteminde düzenlilik açığının bulunmadığını, hackerların çaldığı şifrelerin üçüncü fırka sitelerden kaynaklandığını ve bu mevzuda düzenlilik güçleri ile baş başa çalıştıklarını belirtti. Apple, kullanıcılarının hack vakası ile karşılaşmaması düşüncesince dü kademeli düzenlilik sisteminin enerjik edilmesi icap ettiğinin altını çizdi.

1490261160_icloud-turkish-crime-family.jpg

Apple’ın açıklamalarına göre; Turkish Crime Family kadrosu iCloud şifrelerini doğrudan kendisine iCloud üstünden değil kullananların tek müşterek elektronik posta ve şifre ile öbür sitelere de örgen olması sebebiyle çalmışa benziyor.

Değerli takipçilerimiz bu çeşit hadiseler ile karşılaşmamak düşüncesince LastPass yahut 1Password kabil değme kent düşüncesince ayrımlı parola üreten ve hafızasında markajcı uygulamaları kullanmasını öneriyoruz.

 

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER