Turkcell 4.5G hızında Avrupa ve Amerika’yı solladı!

0
52

Yaptığı yatırımlarla dünyanın en çelimli 4.5G altyapılarından birtanesini Türkiye’ye kazandıran Turkcell, bu bölgede dünyanın önder operatörlerini geride bırakarak Türkiye’yi en hızlı 4.5G ile buluşturdu.

4.5G’nin yanında numara yılına mahdut eyyam kaldığında Speedtest’in geliştiricisi Ookla kabilinden gösterilen raporda Turkcell; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın önder taşınabilir operatörlerini geride bırakarak müşterilerine en hızlı interneti sunmayı başardı. Turkcell müşterilerinin sayı farkı inzal hızı 53.4 Mbps olurken, doldurma hızları ise 18.6 Mbps’ye ulaştı.

1490254295_turkcell-4.5g-infografik.jpg

Turkcell gine bu operatörler arasında, 2 GB’lik genel ağ paketlerinin maliyetleri dikkate alınarak meydana getirilen hesaplamada en akla yatkın fiyatla taşınabilir veri sunan müşareket oldu. Turkcell’in Türkiye’de 39 TL’den sunmuş olduğu paketlere, Fransa’daki kullanıcılar 77 TL, İngiltere’dekiler 89 TL, Amerika’dakiler ise 126 TL’den sahip olabildi. Bu sayede Turkcell müşterileri evren çapındaki genel ağ hızlarına en avantajlı fiyatlarla bitişme şansını elde etti. 

4.5G ihalesinde en efdal frekansları alarak rakiplerine ayırt atan Turkcell’in bu farkı sayılara da yansıdı. Kısa sürede hemen şehirlerde değil tamamı ilçelerde de 4.5G kapsamasını başarıyla tamamlayarak, 4.5G kapsamasını %82,5’e çıkaran Turkcell’in 4.5G alıcı sayısı ise 26 milyona dayandı.

Turkcell müşterileri 4.5G ile beraberce data kullanımlarında da rekora imza attı. Müşteriler, 4.5G’li tahminî yanında sene süresince toplamda 602 milyon GB’ye DOĞRU veri kullanarak yanında esbak yıla gereğince kullanımlarını %92 oranında arttırdı. Turkcell müşterilerinin sayı farkı maaş veri tüketimleri ise 5GB oldu.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER