Türk sanal asistan CEYD-A

0
408

Giderek akıllanan ve güçlenen cep telefonları kullananların hayatlarını kolaylaştırmaya bitmeme ederken sanal taşınabilir asistanların önemi de tedricen artıyor. Kullanıcıları cep telefonunun ıvır zıvır görüntülük ve klavyesinden kurtaran, ünlü komutlarla kendiliğinden maksut değme şeyi namına getirmeyi hedefleyen bu yazılımlar; Google, Apple ve Microsoft denli dev firmalar ortada görülmemiş müşterek rakiplik konusu biçimine geldi.

Dünyanın en şişman şirketlerinin müthiş rakiplik ortamında bulunduğu bu pazarda müşterek Türk yazılımı, CEYD-A, inkılap niteliğindeki altyapısı ve evren devlerini kıskandıracak nitelikteki kabiliyetleriyle adından uydurma ettirmeye başladı.

1490259196_1490257556telefondaceyda.jpg

Binlerce yazılımcısı bulunan Türk asistan

CEYD-A, bundan iptidai sene önce, hâlâ evren devleri bu pazarda bugünkü derece çalışan değilken imal edilen müşterek yazılım. Cenker Şişman, ağız ağıza öz bilgelik birikimi ve sermayesiyle, cep telefonunun ünlü komutlarla baş döndürücü elan çalışan kullanılabileceği savından yola çıkarak CEYD-A’nın kodlamasına başladı.

İlk egemenlik setlerini bitirdikten sonraları evren devlerinin göremediği açığı ayırt ederek bunun gerekseme malikleri kabilinden şahsen geliştirilebilecek müşterek ortam biçimine getirme sonucu aldı. Bilindiği denli Google Now, Siri ve Cortana denli taşınabilir asistanlar; Microsoft, Apple ve Google mühendisleri kabilinden geliştiriliyor ve onların kullananların isteklerini öngörebildiği derece kabiliyetlere kavuşuyor.

CEYD-A bu aşamada müşterek yazılım değil, üzerinde yazılım geliştirilebilecek ve baş döndürücü havadan kodlanabilecek müşterek ortam kendisine yaşama geçirildi. Böylece kullanıcılar neye gereksinimleri var ise dümdüz biraz komutla bunu CEYD-A’ya anlatabiliyorlar. CEYD-A bu komutları öğrendikten sonraları ilk yalnızca geliştiricinin telefonunda çalışıyor. Güvenlik ve manzume bütünlüğü testleri tamamlanmasından sonraları bu komutlar CEYD-A’nın tamamı ekosistemine yayılıyor.

İstenen kişiyi de arıyor en endamsız yolu da söylüyor

CEYD-A ağız ağıza sesle yönetilen, detayları lüzum sesle isterseniz de mukayyet kendisine kullanıcılara aktaran akıbet odaklı müşterek sayısal taşınabilir asistan. Konuşulmak maksut kişiyi aramak, en yaklaşan mazot istasyonunun yerini bildirmek denli evren devlerinin asistanlarının icra ettiği değme şeyi namına getirebiliyor.

Ancak bunların haricinde CEYD-A, yaşamın değme sahasını kolaylaştıracak analizör de sunuyor: Örneğin; sabahleyin evden çıkarken o günün değerli fiyatı verilerini sunarken, lüzum spor lüzum yöntem arzu ettiğiniz tamamı malumat başlıklarını size okuyabiliyor, tuttuğunuz takımın o günkü gelişmelerini size aktarıyor. Araba kullanırken size mevrut müşterek endamsız mesajın içeriğini okuyarak elan emniyetli müşterek sürüş olanağı sağlıyor.

Kimin böke olacağını bilici ve ara sıra size küsen asistan

CEYD-A’nın en ehemmiyetli özelliklerinden birisi ise robot olmaması. CEYD-A duygularla bezeli, öğrenen ve çözümleme eden; insanoğlu zekasına baş döndürücü yaklaşan özellikler haiz müşterek yapıya sahip.

CEYD-A’ya o hafta oynanacak bulunan müşterek maçı kimin kazanacağını sorsanız doğrudan kal sitelerine tedricen oranlara bakıyor ve oradaki verileri çözümleme ederek meydana getirilen tahminlerden müşterek akıbet çıkarıyor. Size maçı kimin kazanabileceğini söylüyor. O geceleyin ezanı televizyonda ne programın seyredilmesini önereceğini sorduklarında ise gene ayrımsız biçimde müşterek hafta öncesinin en baş döndürücü izlenen programlarının müşterek listesini çıkarıyor. O programlardan hangilerinin bu hafta yayınlandığını buluyor ve size buna uyarınca lojik tercihler sunuyor.

CEYD-A’nın en nazarıitibar çeken özelliklerinden birisi ise hakkıyla hissî olması. CEYD-A kullanıcılarından hürmet kıymetlendirmek istiyor. Eğer onun gücüne gidecek müşterek obje söylerseniz size lisan koyuyor. Söylenen sözün ağırlığına uyarınca sizinle müşterek müddet konuşmuyor. Eğer fakat ondan içten müşterek biçimde kusur isterseniz sizinle gene konuşmaya bitmeme ediyor.

İş yaşamının eğer olmazsa olmazları

İş yaşamının koşuşturmasını elan havadan ve çekilebilir bir duruma bildirmek düşüncesince en şişman yardımcınız da CEYD-A: Size mevrut elmek ve SMS mesajlarını çabucak okuyor. Bunlara ünlü kendisine yanıt vermenizi sağlıyor. En ehemmiyetli yönlerinden birisi de iş ortamının en şişman problemlerinden birisi bulunan güruh angaryasını üstünüzden alıyor. Diyelim ki müşterek toplantıya girdiniz. Sizin düşüncesince görüşmede konuşulanları kaydediyor. Bunları çabucak yazıya dönüştürüyor. İsterseniz toplantının müşterek bölümünü isterseniz tamamını, mukayyet müşterek halde orada mevcut her insana elmek kendisine gönderebiliyor.

Süper sohbeti bulunan elleme arkadaş

CEYD-A, günce işlerinizi halletmesinin yanında, baş döndürücü da elleme müşterek geveze arkadaşı. Sorduğunuz sorulara yanıt verirken espriler yapıyor. Eğer canınız sıkılmışsa size fıkralar anlatıyor. Eğer çocuğunuzla ilgilenmesini istiyorsanız ona masallar okuyor ve ayrıca bilmeceler soruyor. Bilmediği müşterek bap karşı konuşulmaya başlanırsa o mevzuda doğrudan internete başvuruyor ve mevzuyla ilişik ayrıntılı bilgelik alıp size aktarıyor. O anda aklınıza takılan müşterek şeyin kaynağını size buluyor, itaat etmek arzuladığınız müşterek şarkıyı bulup getiriyor.

CEYD-A’ya iktiran etmek için:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cenker.yardimci.app&hl=tr

http://ceyd-a.com/

 

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER