Trompet Neyden Yapılır?

0
1097

 

Trompet genellikle klasik ve Jazz müzikte kullanılan bir enstrümandır.

Trompet ve benzeri enstrümanlar milattan önce 1500’lere kadar dayanan ve savaş veya avcılıkta işaret, haber verme niteliğinde kullanılmıştır ve ancak 14-15. yüzyıllarda müzikal anlamda kullanılmaya başlamıştır.

 

Trompet, tam kapalıya yakın vaziyette dudaklar bitiştirilip nefesin iki dudak arasında titreştirilip vızıldatılması şeklinde enstrümana verilerek, titreşen sesin tuşlar aracılığıyla notalandırılmasıyla çalınır.

 

Peki, trompet neyden yapılır?

Birçok farklı çeşidi bulunmakla beraber en yaygın kullanılan trompetler dikdörtgenimsi biçimde eğilmiş ortalama 1,5 metre uzunluğunda bakır ve pirinçten yapılmış bir borudan oluşur. Ses perdesi olarak genellikle üç (veya bazen dört) tane pistonu bulunur. Ayrıca bir de döner eksenli trompet çeşidi vardır ki, bu orkestra gruplarında daha çok kullanılır.

 

Bir kısım akustik çalışmalarda daha yumuşak bir ton ve ses tınısı vermesi bakımından trompetlere susturucu diyebileceğimiz bir parça takılır. Müzik terminolojisinde sürdin diye de ifade edilen bu parça hava çıkışını daralttığı için sesin tınısına farklılık getirir. Bu parçanın takılması, diğer enstrümanlarla birlikte çalışılırken zaman zaman tercih edilebiliyor.

 

CEVAP VER