Teknoloji romatizmaya son verecek!

0
428

İnsan diz mekanizması, dümdüz birlikte menteşeden baş döndürücü hâlâ Karmaşık birlikte mekanizmaya sahiptir. Bu sebeple diz hasarları onarılması zor, fiyatlı ve kederli tedavilerin uygulanmasını mecburi kılmaktadır. Duke Üniversitesi araştırmacıları, dizleri onarım etmeyi kolaylaştıracak hidrojel bazlı kakırdak benzeşim birlikte gereç geliştiriyor. 3D basılabilir hidrojel, biyomühendislerin vurulan dizler düşüncesince hem biçim bununla beraber mekanik özelliklerde emektar parçayla uyumlu sentetik takma parçaları oluşturulmasına imkân tanıyor.

Taşınabilir türbin: Waterlily

Taşınabilir türbin: Waterlily

Prize ulaşmanın beklenen bulunmadığı senelerde Waterlily desteğe yetişiyor. Taşınabilir türbin, hem…

Esnek ve uyumlu implantlar gerekiyor

Eklemin mucize derecede uslu ve dinamik birlikte halde bükülmesine ve problemsiz cereyan etmesine İmkan sağlayan menisküs, yumuşatmalık ve yağlama yatakları kabilinden davranır ve on senelerce sene kullanıma dayanabilir. Ancak yetişkinlerde menisküs hastalıkları baş döndürücü ağır iyileşmektedir. Bu sebeple menisküslerin implantlarla değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak implantlar, elastiki bulunmadığı düşüncesince şen birlikte yararlanma sunmamaktadır. Yani implantın ölçülerinin uyumlu olmasının beraberinde materyalin kendisi de elastite özellikleriyle uyumlu olmalıdır.

17-04/24/meniskus-rahatsizligi-shiftdelete.jpg

Cerrahlar, elektronik beyin tomografisi yahut mıknatısi titreşim görüntüleme taramalarıyla birlikte hastanın vücut parçalarının (kalça, karın kesiti, omur…) orijinaline baş döndürücü DOĞRU mevhum modellerini oluşturabilirler. Bu mevhum modeller, basılabilir hidrojel kullanılarak uyumlu vücut parçaları oluşturulabilir.

Basılabilir hidrojeller

Hidrojellerin birçoğunun gücü yetersizdir ve birlikte tomar oranda su içerdikleri düşüncesince birlikte 3B yazıcıdan geçirildiğinde sızdırılmış yaparlar. Bu sebeple Duke araştırmacıları, insanoğlu kıkırdağına kuvvet ve esneklikte uyumlu bulunduğunu tez ettikleri toy birlikte hidrojel DOĞRU gereç üstünde çalışıyorlar. Sert, çelimli birlikte hidrojel ile güzel ve genişleyen birlikte maddenin birleştirilmesiyle çelimli ve elastiki toy birlikte hidrojel ortaya çıkmış. Daha da önemlisi, oranlar değiştirilerek bu özellikler sentetik menisküsün ayrımlı bölümleri süresince arama edilebiliyor.

17-04/24/basilabilir-3b-implant-shiftdelete.jpg

Yazdırılabilir bir vaziyete getirebilmek düşüncesince hidrojelin dair nanopartikül kil arttırma edilmiş ve 300 dolarlık birlikte yazar kullanarak sadece 1 günde edisyon yapılabilmiş.

:: Sizce bu Teknolojinin umumi kullanıma sunulması ne denli sürer?

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER