Tahin Nasıl Yapılır?

3
843

 

Tahin, susamdan yapılan bir besindir. Tahinin yapılışı ise; susamın ezilmesi işlemidir.

Susam ilk önce su ve tuz bulun büyük havuzlara konulur. Tuzun kullanılma sebebi, suya yoğunluk vermesinden dolayı susam kabuklarının suyun dibine düşmesidir. Böylelikle kullanılmak istenen taneler suyun üzerinde kalmaktadır. Susamlar, tuzlu suyun içerisinde ortalama 8 – 10 saat aralığında bekletilirler.

 

Daha sonra suyun üzerinde kalan taneler ilk önce kurutulma işlemi yapılır ondan sonra da susam taneleri ezilerek tahin elde edilir. Susamın nasıl sıvı hale gelebildiği sorusuna örnek vermek gerekirse meyve suları iyi bir örnek olacaktır.

Kayısı, vişne, nektar gibi katı besinler nasıl ki çeşitli işlemlerden sonra sıvı halde meyve suyu olarak tüketilebiliyor susam da aynı şekilde çeşitli işlemlerle sıvı hale gelebilmektedir. Susamın sıvılaşmış olan hali tam da su gibi değildir, yoğun bir yoğurt kıvamı denilebilir. Bu kıvam da tahin olarak sofralarda tüketilmektedir.

 

Tahin aynı zamanda vücuda da oldukça iyi etkileri olan bir besindir. Vitaminler yönünden zengin, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi destekleyen, kemik gelişimine de faydası olan bir yapıya sahiptir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER