Süt Tozu Neyden Yapılır?

0
742

Süt tozu Günümüzde çok fazla yerlerde kullanılmaktadır.

Bu durumda süt tozu neyden yapılır sorusunu akıllara getirmektedir. Süt tozu yapımında yağlı veya yağsız süt kullanılmaktadır.

Süt tozu, sütün içerisinde bulunan suyun mümkün olduğu kadar fazla miktarının uçurulması ile elde edilen bir süt ürünüdür. Süt, sprey kurutular sayesinde süt tozu haline getirilebilir. Sprey kurutuculardan geçirilen süt, ısıl işleme maruz kaldığı için suyu uçar ve sadece sütün katı kısmı kalır ve bu sayede süt tozu elde edilmesi sağlanır.

 

Sütten su uçurulması ile elde edilen süt tozu aynı miktarda ki sütten çok daha az yer kaplaması çok büyük bir avantajdır. Taşınma ve muhafaza kısmında bu durum çok kolaylık sağlamaktadır. Süt tozu, süte göre çok daha uzun süre saklanabilir, içerisindeki su kısmı uçurulduğu için. Aynı zaman da sütte ki gibi mikroorganizmalardan korumak için ayrı bir çaba sarf edilmesine gerek yoktur.

 

Süt tozu bilinenin aksine olarak sıcak suda daha iyi bir şekilde çözünmez. Aynı zamanda süt tozu tekrar ihtiyaç duyulması durumunda süt haline dönüştürülebilir.

 

CEVAP VER