Süper bilgisayarlar insan ömrünü uzatacak

0
196

Süper bilgisayarlar, muamelat yapabilme kapasiteleri sebebiyle nice bölgede kullanılıyor. Bu bilgisayarlar, DOĞRU gelecekte dip yapay zeka öğrenimi ile insanoğlu hayatını 10 yıl uzatabilir.

Laboratuvarda tavuk ve lazımlık hitit üretildi

Laboratuvarda tavuk ve lazımlık hitit üretildi

Bilim ve uygulayım bilimi geliştikçe, şimdi evvela gözümüze gibi bâtın şeyler fark esas olmaya…

İnsanlığın geleceği bilgisayarlara mı bağlı?

Sıradan bilgisayarların performansı ahit başına milyon bilgi (MIPS) ile ölçülüyorken, süper bilgisayarların performansı ahit başına kayan benek işlemi (FLOPS) ile ölçülmektedir. Dünyanın evvela süper bilgisayarı 1960’larda geliştirildi ve yaşanmış olan gelişmeler ile süper bilgisayarların işlem kapasitesinde ehemmiyetli ilerlemeler kaydedildi.

Çin’deki Tianhe-2 anlı şanlı bilgisayar, 3 milyon 120 bin çekirdeği, saniyede 33,86 katrilyon muamelat yapabilme özelliği ile dünyanın en aceleci bilgisayarı olma unvanını elinde bulunduruyor. Ülkemizde ise İTÜ UYBHM çalışmalarıyla meydana getirilen birlikte süper bilgisayar, 560 işlemciden oluşmakta ve saniyede 1 trilyon muamelat yapabilmektedir.

Süper bilgisayarlar, çekirdeksel incelemelerden dünya vaziyeti tahminine denli açık birlikte bölgede kullanılabiliyor. Örneğin; dünya modellemesi ile dünya halini daha doğru birlikte halde kestirim ederek, gizil katıksız felaketlere mücehhez olunmasını ve enfrastrüktür gelişiminin hızlanmasını sağlıyor. Günümüzde ilkin tıpta, kalıtım bilimi alanındaki çalışmalarda süper bilgisayarlar kullanılıyor. Derin yapay zeka öğrenimi ile bu bilgisayarlar, kişiselleştirilmiş tıbbi otama becerisine sahiptir. Tıp alanındaki araştırmalara katkıda mevcut bu yapay zeka sistemlerine dayanıklı namına IBM’in Watson ve Google’ın DeepMind‘i verilebilir.

Süper bilgisayarların geleceği

Bu sistemlerin çokları anadan görme bilgisayarları kullanıyor olsa da Desplat‘a göre, DOĞRU gelecekte süper bilgisayarlar kabilinden ehemmiyetli ölçüde geliştirilebilir. Süper bilgisayarlar, kalıtım bilimi kodumuzu aceleci birlikte halde okuyabilir. Bu aceleci okuma, kişiselleştirilmiş tedavide doktorların şimdi aceleci ve şimdi akıllıca teşhisler koyup, şimdi aceleci ilaç tedavisi sunmalarına müsaade verecektir. Araştırmacılar, tababet alanındaki incelemelerde ve biyoTeknolojide süper bilgisayarlara müteveccih uygulamaların insanoğlu ömrünü on sene uzatabileceğini belirtiyor.

:: Sizce süper bilgisayarların insanoğlu ömrü üstünde tesiri kabil mi?

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER