Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır.

0
213

osyal Medya Yönetimi

İçinde bulunduğumuz çağın en büyük gereksinimlerinden birisi haline gelen sosyal medya, artık firmalar için de kendilerini tanıtmak, sürekli olarak hizmet vermek ve ulaşılabilir olmak için zorunluluk haline geldi.

Ancak bu kadar çok hedef kitleye aynı anda ve eski zamanlara göre daha kolay erişebilmek sosyal medyanın düzgün ve etkili kullanımı ile yapılabilir. Sosyal medyadan erişebileceğiniz müşteriler firmanın büyüklüğünden çok sosyal medyada ki aktifliğine ve müşterileri ile sürekli iletişim halinde olmalarına dikkat ediyor. Yani burada önemli olan işletmenin küçük veya büyük olması değil sosyal medyayı ne kadar aktif kullanabildiğidir.

Sosyal Medya Yönetiminde Verimlilik ve Zaman Etkisi

İşletmenizin sosyal medya hesaplarını kendiniz yönetebilir yada bu iş için bir uzmanla anlaşabilirsiniz. Her iki seçenekte de hesapları yöneten kişi paylaşımlar için farklı platformlardaki hesaplara tek tek giriş yaparak paylaşımı tek tek yapmak zorunda kalacak. Her sosyal medya platformunda aynı işlemleri tekrar yapmak kişinin belirli bir süre sonra bu işten sıkılmasına, verimliliğinin azalmasına, zamanı verimli kullanamamasına neden olacaktır.

Bu sorunlar ile karşılaşmamak için Fixerkit’in Sosyal Medya Yönetim hizmeti ile oluşturduğunuz paylaşımı tek bir panelden, tek seferde bütün sosyal medya hesaplarınıza gönderebilirsiniz. Fixerkit’in sunduğu bu kolaylık sayesinde zamanınızdan ciddi şekilde tasarruf edebilirsiniz.

Fixerkit sayesinde tasarruf edilen zamanı; zaman=nakit anlayışıyla incelersek;

 • İşletme sahibiyseniz; işletmenizin diğer işleri ile veya müşterilerinizle daha fazla ilgilenme fırsatı bulabilirsiniz.
 • Sosyal medya yönetimi için çalışan bir personeliniz varsa; bu iş için ayrılan zamanda daha fazla sosyal medya hesabı yönetmesini sağlayarak, yada daha fazla paylaşım yapmasını sağlayarak farklı sosyal medya platformlarında daha fazla aktif olabilir, marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Sosyal medya yöneticisiyseniz; kazandığınız zaman sayesinde kendinize daha fazla vakit ayırabilir yada aynı zaman içerisinde daha fazla müşteriye hizmet vererek kazancınızı arttırabilirsiniz.

Sitemizin sosyal medya yönetimi sayfasına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal medya yönetimi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.

İlk olarak hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir. İşletmeniz veya hizmetiniz kimlere yönelik. Cinsiyet, yaş, şehir, ilgi alanları gibi etmenleri göz önüne almalısınız.

İçerik yönetimini düzgün yapmalısınız. Kaliteli, anlaşılır ve özgün içeriklerin bulunduğu bir sayfa rakiplerinize göre sizi bir adım daha öne çıkaracaktır. Ayrıca bu durum sayfanızın arama motorlarında da daha üst sıralarda yayınlanmasına katkı sağlayacaktır. İçeriklerinizin anlaşılır ve hedef kitlenizin dikkatini çeken şeyler olması onlara daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Rakiplerinizin analizini yaparak sosyal medyada onlardan daha aktif ve daha etkili olmalısınız.

İnternet reklamları gün geçtikçe artarken bu trendin de gerisinde kalmamalısınız. Sosyal medya hesaplarınızdan reklam vererek daha fazla hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Son olarak bunları yaptıktan sonra analiz yapmalısınız. Yaptığınız paylaşımlar hedef kitlenize ulaşmış mı? Bu sorudan alacağınız cevaba göre sosyal medya yönetimi stratejinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Peki Sosyal Medya Yöneticisi Kimdir?

Sosyal medyanın hayatımızda bu kadar aktif olması sosyal medya yöneticiliğini yeni bir iş alanı olarak karşımıza çıkardı. Basit bir tanım yapmak gerekirse sosyal medya yöneticisi, işletmenin veya kişinin sosyal medyadaki temsilcisidir. Sosyal medya yöneticisi sürekli gelişen ve büyüyen sosyal medya ortamında öncelikle hesaplarınızın nasıl bir strateji izlemesi gerektiğine karar verecek, daha sonra bu strateji doğrultusunda hesaplarınızı yönetir. Burada önemli olan nokta her gün gelişen ve büyüyen sosyal medya ile paralel olarak hesaplarınızın da gelişmesi gerektiğidir. Bunu sağlamak için sosyal medya yöneticiniz sürekli olarak gelişmeleri takip etmeli, yeniliklere açık ve dinamik olmalıdır.

Sosyal medya yöneticilerinin genel olarak yaptığı işler;

Yukarıda da söylediğim gibi ilk olarak sosyal medya stratejinizi belirler. Ancak bu stratejiler genel olarak kısa vadelidir. Çünkü sosyal medya hızlı gelişen bir platformdur.

Yaptığı paylaşımlar, gelen yorumlara verdiği cevaplar ile müşteriler ile sosyal medyadaki iletişimi sağlar.

Sayfalarınızda paylaştığı fotoğraf ile sosyal medyadaki kimliğinizi oluşturur.

Hedef kitlenizin endişelerini, beğenilerini, memnun oldukları şeyleri ve memnuniyetsizliklerin ölçerek bu durumların müşterilere göre dönüşünün nasıl sağlanacağına konusunda yardımcı olur.

Her hangi olumsuz bir yorum ve şikayet gibi durumlarda sosyal medya üzerinden duruma göre tepki vererek kriz yönetimi yapar.

Sosyal medya yöneticisinin sahip olması gereken özellikler;

Sosyal medya hesaplarından hedef kitleye hitap edeceği için halkla ilişkiler konusunda iyi olmalıdır.

Gelişime açık olmalı, sosyal medyadaki son trendlere göre stratejiler belirlemelidir.

Sosyal medyada markanız hakkında konuşulan konular, rakiplerinizin durumu ve müşterileriniz hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Gelişen Sosyal Medya Dünyasında Fixerkit

İş hayatında geri dönüşümü olmayan en önemli kaynak zamandır. Sosyal medya platformlarının çoğalmasıyla paylaşım yapmak, yapılan paylaşımları silmek ve düzenlemek ciddi bir iş gücü ve zaman gerektirmeye başladı. Fixerkit ile paylaşım, düzenleme ve silme işlemlerini tek panelden bütün hesaplarınıza aynı anda uygulayabilirsiniz. Yani bütün hesaplarınızı ve işlemleri tek çatı altında toplayabilir, sosyal medyada daha aktif olabilirsiniz. Bu yönü ile Fixerkit zaman kaynağınızı en verimli şekilde kullanmanızı sağlıyor.

Fixerkit’in sunduğu bu olanak sosyal medya yönetiminin en temel 3 sorunu olan;

 • Sosyal medya yöneticisinin işlere yetişememesi,
 • Markanın yeteri kadar sosyal medyada aktif olmaması,
 • Sosyal medya hesaplarının yönetiminde masrafların artması,

sorunlarına da çözüm sunmuş oluyor.

Fixerkit İle Sosyal Medya Yönetiminde Yapabilecekleriniz?

Fixerkit Sosyal Medya Yönetimi’nin sunduğu avantajlara tek tek bakarsak kullanabileceğiniz birçok özellik bulunuyor;

 • Facebook Otomatik Paylaşım
 • Twitter Otomatik Paylaşım
 • Tumblr Otomatik Paylaşım
 • Linkedin Otomatik Paylaşım
 • İnstagram Otomatik Paylaşım
 • Pinterest Otomatik Paylaşım
 • Medium Otomatik Paylaşım
 • Livejournal Otomatik Paylaşım
 • WordPress Otomatik Paylaşım
 • Rss ile Otomatik Paylaşım
 • İnstagram Paylaşım Zamanlama
 • Facebook Paylaşım Zamanlama
 • Twitter Paylaşım Zamanlama

Sosyal Medyada En Çok Merak Edilen Önlem; Güvenlik

Fixerkit sisteminde hiçbir şekilde hesapların şifreleri veya mail adresleri istenmiyor ve kaydedilmiyor. Sosyal medya servislerinin sağladığı Access Token sayesinde hesaplara erişim sağlanarak paylaşımlar yapılıyor. Yani Fixerkit’i sadece bir sosyal medya yönetim aracı olarak kullanıyorsunuz, her şey tamamen sizin kontrolünüz altında bulunuyor. İstediğiniz zaman bu erişimi kaldırabilirsiniz.

* Fixerkit İle Gönderi Planlama

Bu özellikten ayrı olarak bahsetmek gerekiyor. Fixerkit panelinde hazırladığınız bir içeriği dilerseniz ileri bir tarihte paylaşabilirsiniz. Basit arayüzü ile mesajınızı paylaşıma hazır halde planlıyorsunuz, tek yapmanız gereken takvimden paylaşım yapmak istediğiniz tarih ve saati seçmek. Seçtiğiniz tarih ve saatte, Fixerkit gönderinizi istediğiniz hesaplarda otomatik olarak paylaşıyor.
https:fixerkit.com/

CEVAP VER