Şırdan Neyden Yapılır?

0
1314

 

Şırdan, Anadolu bölgesinde, özellikle Adana, Hatay, Urfa gibi vilayetlerimizde oldukça sevilen ve çok tüketilen bir yiyecek çeşididir.

Büyük baş ya da küçükbaş hayvanların işkembelerinin belli işlemlerden sonra temizlenmesi ve içinin doldurulması ile yapılan bu lezzet, sevenleri tarafından oldukça rağbet görmektedir.

 

Şırdan neyden yapılır ya da nasıl yapılır konusunu biraz daha genişletecek olur isek;

Koyun gibi küçükbaş hayvanlarda 4 katlı bir mide vardır. Bu midelerden birinin adı da şırdandır. Kesim sonrasında şırdan alınarak dışarı çıkarılır. Biraz haşlanır ardından güzelce temizlenir. Ayrı bir kapta pirinç ve baharatlar ile bir harç hazırlanır. Bazı bölgelerde bu harç bulgurdan da yapılabilmektedir. İçerisine kimyon, isot, acı biber, karabiber, bir miktar maydanoz ve tuz atılır.

 

Şırdan tuz ile güzelce ovulur. Bu işlemin sebebi kalan barın iyice atılmasıdır. Daha sonra şırdan doldurulmaya başlanır. Doldurulan şırdan güzelce dikilir. Derin bir tencerede üzerini geçecek kadar su eklenir ve şırdan yumuşayana kadar pişirilir. Pişen şırdan servis edilirken üzerine isteğe bağlı olarak tuz ve kimyon ilave edilerek ikram edilir.

 

CEVAP VER