Şalgam Neyden Yapılır?

0
1076

 

Şalgam suyu Çukurova bölgesine ait en çok bilinen içeceklerden birisidir. Birçok yemeğin yanında sevilen şalgamın yapımı:

 

Turpgillerden olan, 50-120 cm. uzunluğunda bir bitkidir şalgam. Ülkemizde en çok Çukurova’da üretilen bitkinin ilk yılında kökü ile toprak yukarısı yeşil bölgeleri; ikinci yılındaysa çiçek sapı, tohumları ve çiçekleri yetişir.

 

Şalgamın sebze olmasının nedeni; basık, yuvarlak bir yapıda olması ya da uzun silindirik şeklinde olan köküdür. Kökün toprağa yakın yerinde sarı, yeşil, beyaz, mor veya kırmızı renklerde olur. Soslara ve çorbalara katılan şalgam, yemeklerde süs olarak da kullanılabilir. Şalgam suyu en çok içmek için kullanılır.

 

 Şalgam suyu yapılışı ise;

 

Mor havucun özü alınarak şalgam suyu yapılıyor. Bulgur unu mayalanması bir hafta bekletilir, ekşi kıvamına geldikten sonra sulandırılır ve dut ağacından yapılmış olan tahta fıçılara konulur. Sonra, mor havuç temizlenip kaynatılınca fıçılara konuluyor, üstüne de şalgam konulur. Tahta fıçılarda bir hafta beklettikten sonra tuz eklenir. Şalgam fıçı içerisinde kıvamına gelir. Olma süresi sonunda süzülür ve içilecek duruma gelir.

 

CEVAP VER