Sakız Neyden Yapılır?

1
1168

Sakız çiğnenmek için tablet olarak ya da kısa şeritler olarak hazırlanan şekerli ve şekersiz bir maddedir. Sakızın bir diğer adı da çiklettir.

Çiklet sözcüğü dilimize ABD’li Cadbury Adams firmasının üretmiş olduğu Chicklets marka sakızlardan dolayı girmiştir.

 

Sakızı ağzımıza hoş koku bırakmak, ferahlatmak ve diş etlerimizi kuvvetlendirmek için çiğneriz. Sakız yumuşak bir maddedir. Ağızda daha bir yumuşamaktadır. Fakat açıkta bırakıldığında sertleşir ve çatlar.

 

Herkesin sabah akşam demeden zevkle çiğnediği sakız neyden yapılır diye hiç sordunuz mu? Sakız, sakız ağacı özü olan yapışkan yapıdaki çam sakızından ve sakız ağacı kabuğunda bulunan hoş kokulu beyaz renkli reçineden yapılmaktadır.

Sakız ağacı ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Sakız ağacının kalın dallarının kesilmesi ile sakız damlacıkları sızar ve katılaşır.

 

Reçine ise özellikle çam ağaçlarından elde edilir. Reçine başta sulu kıvamında sonra donarak macun kıvamına gelmektedir. Bu maddelerin içine renk için çeşitli renklendiriciler ve meyve aromaları katılır. Sakıza tadını veren glikoz şurubudur. Ayrıca sakızın ekonomik olması amacıyla da sakız üretimi için petrol içerikli polimerler ve yumuşatıcı kimyasal maddelerde kullanılmaktadır.

 

TEILEN
Önceki İçerikKahve Neyden Yapılır?
Sonraki İçerikRuj Neyden Yapılır?

1 YORUM

  1. Aslında erkekler sakız çiğnemeyi pek sevmezler yinede çeneyi kuvvetli tutmakta fayda vardır hanımlar bu konuda şanslılar paylaşım için teşekkürler admin faydalı bilgi oldu çünkü sakız neyden yapılır diye onu başlığı sakız çiğneyen insanların dikkatini çekecektir.

CEVAP VER