Sabun Neyden Yapılır?

12
1006

 

Sabun, yağ asidi ile alkali (baz) olan bir maddenin kimyasal reaksiyonu sonucunda oluşan tuza denmektedir. Sabunlar içerdiği yağ asidine göre cilde yararı veya zararı olabilmektedir. Alkali ise kullanılan miktarına göre sabuna özgü olan halini kazandırır. Eğer bu miktar doğru olarak ayarlanamaz ise cildimiz tahriş olabilir.

 

 Peki, vücudumuzun her yerini yıkamak için kullandığımız sabun neyden yapılır hiç merak ettiniz mi?

 

Sabun yapımı için kullanılan yağlar hayvansal ve bitkisel yağlar olabilir. Alkali madde olarak ise soda, potas gibi maddelerin kullanımı tercih edilmektedir. Sabunun kalitesini saflığı yani yapımında kullanılan yağlar ve üretim yöntemi belirlemektedir.

 

Hanımlarımızın evlerinden eskiden beri eksik olmayan Arap sabunları karanfil veya kolza yağından elde edilmektedir. Arap sabunları yani yumuşak sabunlar, sabunlaşırken gliserin ve bir miktar serbest baz ortada kalır. Bundan dolayı Arap sabunları kaba temizlik işlerinde kullanılmaktadır. Birde sert sabunlar vardır. Bunlar yer fıstığı ve soda kullanılarak yapılan gliserin olmayan beyaz sabunlardır. Temizlik sabunları yaklaşık %60-70 arasında yağ asidi içerirken, Tuvalet sabunları ise %75-80 arasında yağ asidi içermektedirler. Ayrıca sabunlara güzel görünüş ve koku verebilmek için parfüm, renk veren maddeler eklenir. Ayrıca sabunlaştırma esnasında ortaya çıkabilecek farklı reaksiyonları önlemek amacıyla yağ, süt ve lanolin gibi yumuşatıcı maddeler kullanılmaktadır.

 

12 YORUMLAR

  1. Aloe vera jeli içeren sabunlarda çıkmış gerçekten cilde çok faydalı olduğunu ve cilt sağlığına da değer kattığını söyleyebilirim. Aloe vera ile ilgili kremler de çok popüler bu ara bilmiyorum duydunuz mu ama LR ürünleri bu konuda çok iddialı araştırmanızı öneririm.

CEVAP VER