Robotik kuş havaalanında güvenliği sağlayacak

1
714

Kanada’nın Edmonton Uluslararası Havaalanı, yılda kısaca 8 milyon yolcusu ile 168.000 uçuşa ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple kuşların gerileyiş yahut kalkış halindeki uçakların motorlarına takılmamaları dirimlik ehemmiyet taşımaktadır.

Hollanda engin yel çiftliği kuruyor

Hollanda engin yel çiftliği kuruyor

Rüzgar çiftlikleri bundan böyle karaya değil, bariz denizlere kuruluyor! Hollanda’da bariz denize kurulan…

Kuş sürülerini uzaklaştıracak

Kuşları pervaz bölgelerinden kurtarmak düşüncesince genellikle lazer sistemleri kullanılıyor. Ancak uçar robotlar baş döndürücü çelimsiz bir müddet sonradan bu bölgede da fariza almaya başlayacak. Haziran ayında Edmonton’da Robird isminde robotik bir şahin de bu fariza düşüncesince hizmete başlayacak.

17-05/11/robotik-kus-robird-shiftdelete.jpg

Hollanda’da Twente Üniversitesi’nde geliştirilen Robird, Clear Flight Solutions kabilinden ticari namına üretiliyor. Gerçek bir şahinin uçuşunu imitasyon fail ve şahin gibi hasıl robotik kuş, angıç çırparak 80 km/saat çabucak akıntı ediyor.

Yerdeki bir cerrah kabilinden (pilot kabilinden desteklenen) engin çalıştırılan bu robotik kuş, mevrut ve revan hava trafiğinde kuşları korkutarak bölgeden uzaklaştıracak ve yakınlardaki bölgelere yuva yapmalarını engelleyecek.

:: Drone Teknolojisini izlem ediyor musunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

1 YORUM

CEVAP VER