Poşet Neyden Yapılır

3
1137

Plastik malzemeler hayatımızın her anında  sıklıkla kullandığımız malzemeler arasında. Özellikle de poşetler. Sunduğu kolay kullanım hafiflik ve esneklik sayesinde poşetler adeta vazgeçilmezimiz.

Peki Poşet Neyden Yapılır?

Poşet hayatımıza 1980’li yıllarda girmeye başlaşmıştır. Maliyeti çok ucuz ve kullanımı çok kolay olduğu için hızla yayılmıştır.

Bilindiği üzere plastik maddelerin ana maddesi Petroldür. Dolayısıyla naylon poşetler de polietilen adı verilen petrol türevi maddeden ve atık plastik malzemelerinden üretilmektedir.

Poşetlerin üretim aşaması 5 aşamadılır. Öncelikle poşetlerin petrol, gaz ve atık plastik maddelerden oluşan karışım bir araya getirilir ve bir Rulo oluturulur. Oluşturulan rulolar baskı  makinelerinde kesilerek şekillendirilir. Daha sonra istenilen şekli alan poşetler boyama ve baskı işlemine  alınarak dağıtımı gerçekleştirilir.

Poşet neyden yapılır öğrendik ama dikkat!  Bir poşet toprakta yaklaşık 800 yıl, denizde ise 400 yıl sonra yok olmaktadır. Dolayısıyla poşetlerin ciddi çevre kirliliği, hava kirliliği ve su kirliliği oluşturduğu bilinen bir gerçek.

Bir çok ülke poşetin zararını azaltmak için çeşitli yasaklar koymakta ve vergilerle üretimi kısıtlamaya çalışmakta.  Ancak Sağlığa ve çevreye ciddi zararları bulunan poşetlerin kullanımının azaltılması en azından şu an için mümkün görülmüyor.

3 YORUMLAR

CEVAP VER