Nişastadan petrol üretilebilir!

0
558

Petrokimya sektörü 20. yüzyılda çabucak gelişerek global ölçekte fosil kaynakların tükenmesine ve hava değişikliğine kez açtı. Bu sorunları halletmek ve sürdürülebilir ve çevreye duygulu müşterek maşer kurmak düşüncesince bitkiler ve algler kabilinden yenilenebilir biyokütleleri kullanabiliriz.

Solucan değil, solucanımsı!

Solucan değil, solucanımsı!

Filipinlerde keşfedilen yeni müşterek cins canlının, sülfür yediği keşfedildi. En etraflıca kabuklu deniz…

Dinamik metaboik profilleme

Dünya üstündeki biyokütle miktarı şu anda tükettiğimiz enerji miktarının kestirmece 10 katı kadardır. Bu biyokütlenin kestirmece ½ si su zarfında yetişmektedir. Mikroalgler az oranda su, karbondioksit ve az oranda mineraller ile büyüyebilir ve hücreleri çabucak bölünür. Yani mikroalglerden, karadaki biyokütlenlerden hâlâ çabuk hasat edilebilir.

17-04/20/alglerden-yakit-uretimi-shiftdelete.jpg

Tuzlu sudan hasat edilen yeşil yosun yeni müşterek şekli olan JSC4, faziletkâr lipid seviyeleri ile faziletkâr müşterek nema oranını birleştirir. Araştırma ekibi “dinamik metabolik profilleme” ünlü müşterek çözümleme yöntemi geliştirdi ve bunu JSC4’ü çözümleme eylemek düşüncesince kullandı. Bu yöntemle JSC4’ün hücrelerinde ne yağ ürettiğini keşfetti.

Nişastadan petrol üretimi

JSC4’ü karbondioksit ile inkübe etmeye başladıktan 4 devir sonradan göze ağırlığının yüzdelik 55’inden fazlasının karbonhidratlardan oluştuğu gözlemlendi. Tuzlu su, inkübasyon sıvısının yüzdelik 1-2’sini oluşturduğunda grup karbonhidratlarda müşterek eksilme görmüş oldu ve yağda artım gördü. Kuluçka başlamasından 7 devir sonradan göze ağırlığının yüzde 45’inden dahası yağ durumuna geldi.

17-04/20/mikroalgler-biyoyakit-uretimi.jpg

Grup, devim bilimi metabolik profillemeyi kullanarak şeker hastalığı hastalığı biyosentezinin yavaşladığını, yağın müşterek unsuru bulunan triaçilgliserol sentezinin çalışkan bulunduğunu gözlemledi. Başka müşterek deyişle deniz suyunun ilavesi, nişastadan petrol üretimine intikal şeklini açtı.

Bu bulgulara isnaden hâlâ doğurgan ekincilik şekilleri ve kalıtım bilimi mühendisliği ile petrol üretimi yapılabilir ve doğurgan biyoyakıtlar elde edilebilir.

:: Genetik mühendislik yardımıyla biyoyakıt üretimi sizce muhtemel olabilecek mi?

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER