NASA, prototip uzay serasını tanıttı!

0
441

İnsanları Ay yahut Mars’a gönderirken çözülmesi müstelzim en şişman problemlerden bir tanesi de yiyecek sorunu. Bu soruna mümkün ortak hal yükseltmek düşüncesince Kennedy Uzay Merkezi’ndeki NASA mensubu bilgelik insanları, şişirilebilir silindirsel sera geliştiriyor. Prototip Ay / Mars sera projesi, gezegenimizin haricinde bitki yetiştirebilmek düşüncesince Dünya’nın çevresini imitasyon fail “biyolojik hayat dayanak noktası sistemi” kullanıyor.

Mars’ta yapım düşüncesince tuğla geliştirildi!

Mars’ta yapım düşüncesince tuğla geliştirildi!

NASA’nın fonladığı toy ortak çalışmada Mars’ta çatı inşaatı düşüncesince tuğla geliştiriliyor. Basınç…

Prototip sera nasıl çalışıyor?

5,4 mt. uzunlukta ve 2,4 mt. genişliğindeki ilk örnek sera, astronotların dışarıya verdiği karbondioksiti toplar ve bitkilerin fotosentez ile müvellidülhumuza üretmesini sağlar. Ardından su oksijenlenir ve oksijenlenmiş su, bitkilerin asıl bölgesi süresince gıda tuzlarıyla pompalanır. Bu plan fikrinde, Dünya’dan getirilen su kullanılmaktır. Bununla birlikte, şayet etraflıca devamlı kalınacaksa NASA astronotların yeni ortak su kaynağı bulması icap ettiğini belirtiyor.

17-04/28/nasa-uzay-tarimi-shiftdelete.jpg

Evimizdeki bitki bilimi gün altında yetişirken, uzay serasının radyasyona gönül rahatlığı bitkiyi koruması düşüncesince yeraltına gömülü olması gerekir. Mars yahut Ay yerleşimcileri, yeraltında bitki gelişimini sağlayabilmek düşüncesince LED ışıkları kullanabilir yahut gün ışığını yakalayarak fiber gözlükçü demetler ile yeraltına ışınlayabilirler.

Ekip, gelecekte astronotların gereksinimlerine mucibince değişik bitki bilimi düşüncesince türlü boyutlarda seralar oluşturabilir. Araştırmacılar, uzayda ve Mars’ta neyin en dobra son vereceğini kıymetlendirmek düşüncesince şu anda değişik bitki ve tohumları deniyor.

:: NASA’nın bu araştırması gönül rahatlığı ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER