Milli mikro gözlem uydusu görücüye çıktı

0
446

Türkiye’nin ilk milli mikro gözlem uydusu bulunan Lagari uydusu, sahada taktik kaynak ihtiyacının yakın asıl zamanlı karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün takibi, doğal afet takip edeni üzere sezme gözetlemesi yapacak.

2 dakikada cerrahi müdahale işleyen robot!

2 dakikada cerrahi müdahale işleyen robot!

Robotlar, bellek ameliyatlarında doktorlara araştırma görevlisi olacak! Karmaşık ameliyatlar için…

Renkli ve nokta/şerit kaynak benimseme etme yeteneklerine sahip, acemi döl elektro-optik kamera haiz LAGARİ, uzay Teknolojisinde boşlukları dolduracak bulunan mütemmim uydu kategorisinde ilk milli yatırım olma hususi durumunu taşıyor.

17-05/08/1494059021_lgr_01_050517.jpg

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, Lagari‘nin dizaynı ve yetenekleriyle baş döndürücü inovatif ortak mahsul bulunduğunu vurgulayarak, “Uzay dair dünyada lider bulunan devletlere baktığımız devir bu trendi iyice değerlendirmek mümkün. Takım uydu halinde çalışmalarını amaçladığımız bu yeni konsept ile uydulardan hızlı ve yüksek çözünürlükte görüntü almak beklenir olacak” dedi.

İsmi ‘Lagari Hasan Çelebi’den

Uzay dalında düzentileme işleyen hatırlı nice kurum ve kuruluş kabilinden ilk roketli uzay uçuşunu meydana getiren isim namına benimseme edilen Lagari Hasan Çelebi‘den ismini meydan uydunun, 2019 senesinde uzayda göreve başlaması planlanıyor. Lagari, ‘Mikro Uydu‘ kategorisinde, 60-65 kg ağırlıkta hedeflenen çözünürlükte kaynak sağlaması ile bu mevzuda hayattaki ilklerden bir tanesi olacak.

:: Uzayda sömürge kuracağımızı düşünüyor musunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER