Microsoft KOBİ’lerin dijitalleşmesinde itici güç olacak

0
339

Kurumlara ve kişilere şimdi fazlasını başarabilmeleri düşüncesince çelim katmayı fariza edinen Microsoft, KOBİ’lerin dijitalleşmesini tacil etmek şartıyla 2018 yılına derece 600 acemi bilirkişi istihdam edeceğini açıkladı. Microsoft aralarında Türkiye’nin de bulunmuş olduğu 19 ülkede 13 bine andıran KOBİ ile yaptırdığı araştırmanın sonuçları, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ile Microsoft Türkiye KOBİ Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da planlı matbuat toplantısında açıklandı.

Toplantının açma konuşmasını işleyen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Dijital inkılap zaman mübrem müşterek gerçek. CEO’muz Satya Nadella’nın da dediği derece bundan böyle değme şeriklik müşterek yazılım şirketi” dedi. Kansu, “Türkiye’nin en iri 10 ekonomisi ortada arazi alması hedefleniyor. Türkiye, Dünya Ekonomi Forumu’nun 2016 Küresel Rekabet Raporu’na uyarınca 140 diyar içinde 51’inci sırada. Bu misyona ulaşmamız düşüncesince inovasyon ve AR-GE’ye odaklanmamız gerekiyor. Microsoft yerine bu yıl yaşama geçirdiğimiz evcil uygulayım bilimi atağımızın en ehemmiyetli parçasını KOBİ’ler oluşturuyor. Bulutun bu enerjisini arkamıza alarak, ekonomimizin dirilik damarı KOBİ’leri acemi teknolojilerle buluşturmak istiyoruz” dedi.

Microsoft’un Avrupa kıtasında 19 ülkede 13 bine andıran KOBİ’nin iştirakı ile yaptırdığı Microsoft KOBİ 2017 araştırmasının neticeleri Microsoft Türkiye KOBİ Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsu kabilinden paylaşıldı. Türkiye’de KOBİ’lerin %46’sının geleceğe güven içinde baktığını tamlayan Tüzünsu, şu detayları verdi; “Türkiye %92’lik oranla, Yunanistan’dan sonraları (%93) değişen teknolojinin işine himmet sağladığına mümin ikinci diyar yerine öne çıkıyor. Bununla baş başa Türk KOBİ’lerin %79’u değişen teknolojinin işlerine elastikiyet katığını düşünüyor. Bu da KOBİ’lerin değişen teknolojinin önemi, işlerine sağlamış olduğu kâr ve sayısal dönüşümün getirmiş olduğu avantajlar kendisince nice ülkeye nispeten şimdi şuurlu bulunduğunu gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türk KOBİ’lerin %69’luk bölümü sayısal dönüşümü ‘işleri otomasyona çevirmek’ yerine görüyor. Bu verinin kırılımına baktığımızda, %37’lik payla Müşteri Yönetim Süreci ve Muhasebe Stok Yönetimi, %26 ile İş Zekası Çözümleri’nin en aşırı yeğleme edilen analizör bulunduğunu görüyoruz” dedi.

Yerli girişimlerin uygulayım bilimi ile desteklenmesinin diyar ekonomisinin büyümesinde nazik müşterek gösteriş oynadığını tamlayan Tüzünsu, bu bilinçle Bulut Çözüm Sağlayıcı projesini yaşama geçirdiklerini söyledi. Bulut Çözüm Sağlayıcısı insiyatifi ile enformatik ekosistemine ve istihdama katkıda bulunacaklarını tamlayan Tüzünsu, laflarına şöyleki bitmeme etti; “Bulut Çözüm Sağlayıcı yatırımımızla düşünce teknolojilerini tabana yayacağız. İş ortaklarımız gözetiminde 1500 mensubu düşünce teknolojileri dalında yetiştirip, eğiteceğiz. 600 acemi mezuna da istihdam sağlayarak, Anadolu’da bap kapı KOBİ’leri görüşme edeceğiz, gereksinimlerine hususi analizör geliştireceğiz.

Türkiye’de bilgisayarlarda biçimsiz gayeli yazılım bulunma payı evren averajının üstünde” diyen Tarık Tüzünsu, acemi meydan güçleri ile KOBİ’leri siber düzenlilik gözetiminde bilinçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Microsoft’un Aralık ayında gösterilen 21’inci Güvenlik İstihbarat Raporu’nun sonuçlarına yer veren Tüzünsu, “2016’nın ikinci çeyreğinde dokuncalı yazılım bulunduran elektronik beyin payı %31.4. Dünya averajına baktığımızda ise bu kantite !.2. Sonuçlar esef verici” dedi.

KOBİ’lerin sayısal inkılap süreçlerini yavaşlatan en ehemmiyetli faktörün düzenlilik bulunduğunu tamlayan Tüzünsu, şöyleki bitmeme etti; “Microsoft zaman evren üstündeki 1.5 bilyon cihazın güvenliğinden mesul ve milyonlarca firmanın güvendiği, dünyanın en iri düşünce platformlarına sahip. Ayda 300 bilyon etiket doğrulaması yapıyoruz. Yine Microsoft altyapısında değme ay 200 bilyon nüsha elmek spam ve dokuncalı yazılım düşüncesince çözümleme ediyoruz. Microsoft yerine düzenlilik gözetiminde kurumları biçimsiz gayeli yazılımlardan ve virüslerden esirgeyici ATP derece kaslı düzenlilik önlemlerimiz ve aşırı cepheli etiket doğrulaması işleyen Office 365 hizmetimizle onları 7/24 koruyoruz. Güncel yazılımların kullanılmasına müteveccih bilinçlendirme kampanyalarımızla müşterilerimize dayanak noktası oluyoruz. Güvenlik dair farkındalık ne derece artarsa, hem bölüm aynı zamanda ülkemizin gelişimine yararına olacağına inanıyoruz.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER