Kırk ayak değil, elli ayak!

0
228

Eklem bacaklılar örümcek, haşerat ve kabuklu hayvanları içeren birlikte omurgasız zooloji grubudur. Sinekler, karıncalar ve kerevitler de müdahale kazanmak az daha nice eklem bacaklıda mandibula (gıdaları kavramak, çarpmak ve boğazlamak düşüncesince eklenti) var. Ancak şimdiye derece bu nazirsiz özelliğin ne devir evrimleştiği bilinmiyordu.

Yapay rahim, bebeklere imge olacak!

Yapay rahim, erkendoğan gelişimine asistan olacak

Erken doğan erkendoğan bebeklerin, büyümelerinin dimdik birlikte halde olması düşüncesince sentetik rahim…

50 ayağı ve dü pençesi var!

Yeni birlikte araştırmaya göre, 508 milyon sene önce, üstünde mandibulaları bulunan, tanıdık en eski eklem bacaklıdır. 50 ayak, dü el ve deri benzeşim birlikte kabuk ile anlaşılmaz birlikte ıstakoz kabilinden zahirî canlının keşfiyle mandibulaların gelişiminin kambriyen (paleozoik dönemin önceki dönemi) zamanına ilişik bulunduğu kestirim ediliyor.

17-04/27/en-eski-deniz-fosili-shiftdelete.jpg

Araştırmacıların, Kootenay Milli Parkı’ndaki tortul kayaçta incelenen 21 fosil örneğinin ilkini keşfetmesiyle bu neticeye ulaşıldı. Yaklaşık 10 santim uzunluğundaki canlıyı Tokummia katalepsis yerine adlandırdılar. Diğer Kambriyen hayvanları gibi, T. katalepsis de bugünün standartlarına layıkıyla anlaşılmaz görünüyor. 50 kürek benzeşim ayakları, mahsus tropik alanda yüzmesine ve yürümesine asistan oluyordu ve mahir bulunduğu düşüncesince birlikte ikiz aşırı çelimli pençeleri bedava avlanmasını sağlıyordu. Bu pençelerin, solucanlar kabilinden okşayıcı gövdeli avların yakalanmasına asistan bulunduğu düşünülüyor.

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER