Kına Neyden Yapılır

0
692

Kına Nedir? Kına Neyden Yapılır?

KINA NEDİR?

Kına, Arabistan’da yetişen kına ağacının yapraklarının kurutulması ile elde edilen bir tozdur. Eski çağlardan itibaren kadınların süs amaçlı kullandığı bu toz, ülkemizde de yeni evlenen kızların kına gecelerinin teması haline gelmiştir. Boyadığı dokuya kızıl bir renk veren kına tozu. Ticaret de başlıca esmer ve yeşil kına olmak üzere iki tipte bulunur. Yeşil kına gerçekte saf kına değil, başka bir boya ile renklendirilmiş bir üründür.

Turuncuya çalan kırmızımsı hoş bir renge sahip olan kına, saç ve cilt bakımlarında da oldukça faydalıdır. Kına; toz halinde iken su ile karıştırılarak elde edilen bir karışımdır. Yenilerek tüketilmez, bu sebeple de faydaları daha çok saç, cilt ve tırnak bakımları için fazladır. Kına günümüzde ne kadar süs aracı olarak kullanılsa da tıbbi amaçlı olarak da farklı medeniyetlerde kullanılmıştır. Kına, cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmış, ciltte meydana gelen dökülmeleri önlemiştir. Kına yara üzerine veya diken batan yere sürülürse yara üzerindeki rutubeti kurutur ve iyileşmeyi kolaylaştırır.

Kına Neyden Yapılır?

Kınaağacıgiller familyasından, ayrık dallı, beyazımsı kabuklu, karşıt yapraklı bir ağaçtır. Çiçekleri beyaz renkli ve keskin kokuludur. Kurutulmuş yapraklarından “Kına” elde edilir. Saç ve parmakları boyamakta kullanılır. Anavatanı Hindistan olan kına ağacı Arabistan’da ve Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetiştirilir.

Faydaları
Ayak terlemelerine engel olur.
Dolamada kullanılır.
Uyuz ve egzamaya iyi gelir.
Guatrın üzerine bağlanırsa, faydası görülür.
Sarılık, idrar zorluğu, gastrit ve kolitte iyileştiricidir.
Ağız yaraları ve deri çatlaklarını tedavi eder.

CEVAP VER