Kefir Neyden Yapılır?

0
651

Kefir, vücudumuzun faaliyetlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium bifidum mantarlarının süt ile mayalanması sonucunda elde edilir.

Unutmayalım ki vücudumuzun sistemli çalışabilmesi için çeşitli bakterileri veya mantarları yapısında bulundurması gerekir.

 

Peki, kefir neyden yapılır içinde neler var diye sorulara cevap verirsek; kefirin içinde birçok vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Ayrıca kefirin içinde çok sayıda faydalı mayalar ve bakteriler bulunmaktadır. Kefirin içindeki bu faydalı bakterilere probiyotik denilmektedir. Bu probiyetikler kültüre edildikten sonra ortamdaki laktozun tamamını laktaz enzimi ile tüketirler. Bu da laktoza karşı hassas olanlar kişiler için son derece önemlidir. Kefir özelliği bakımından kolay sindirilebilir proteinler içermektedir. Kefir doğal antibiyotik özelliği ile de hastalıkları tedavi edici bir içecektir.

 

Kefir birçok besinden elde edilebilmektedir. Kefir inek, koyun, keçi, pirinç ya da soya sütleri ile yapılabilmektedir. Kefir tanecikli bir yapıda beyaz ya da sarı partikül şeklinde oluşmaktadır. Bu yapısı ile tüm süt ürünlerinden ayrılmaktadır. Bu tanecikli yapı bakteri veya maya ile kompleks yapıdaki şekerlerin bütün olarak bir araya gelmesidir. İşin aslı bütün faydalı organizmalar bu tanecikli yapının içinde yer almaktadır.

 

TEILEN
Sonraki İçerikLimon Tuzu Neyden Yapılır?

CEVAP VER