Karamel Nasıl Yapılır?

1
791

 

Karamel sıcaklığın etkisiyle kahverengileştirilmiş ve pişirilmiş şekerdir.

Eğer kullanılacak yere göre başka malzemeler koyulacaksa erimiş şeker hafif kahverengi hale gelince eklemeler yapılabilir. Fındık ya da fıstık karıştırılıp krokan hazırlanabilir. Eğer sos yapılmak isteniyorsa karamelize olduktan sonra krema veya tereyağı koyulup dondurma da kekte vs. kullanılabilir. Şekerin içindeki su buharlaşıp kaybolur fakat krema ya da tereyağ kaybolmaz, koyulaştırır, kıvamını artırır.

 

– Karamel nasıl yapılır ve karamel neyden yapılır?

 

Karamel Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

 

– Bir su bardak ölçüsünden biraz az su

– Bir buçuk su bardak ölçüsünde şeker

– 1 yemek kaşık kadar tereyağ

– 100 gr krema

– Bir kaç damla limon suyu

 

Karamel Yapılışı:

 

Paslanmaz aynı zamanda derin ve sağlam bir tencere orta sıcaklıkta ateşe koyulur Su, şeker ve limon tencerenin içinde tencereyi karıştırmadan ama tencereyi hareket ettirerek kahverengileşmiş bir sıvıya dönüştükten sonra tereyağını ekleyip karıştırmaya başlayın En son kremanın ilave edilmesi ile tekrar karıştırmaya köpürünceye kadar karıştırmaya devam edin. Hazırlanma işlemi tamamlanmış olur.

 

Özellikle hassas davranmamız gereken en önemli nokta şekerimizi yakmadan ergimiş hale dönüştürebilmektir. Bunun için ocak orta ateş şeklinde yanmalıdır. Buzdolabımızda 10-15 gün kadar muhafaza edebileceğiniz Karamel sosu ılık ya da soğuk kullanabilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER