Kan Şelalesi’nin gizemi çözülüyor!

0
493

1911 yılından günümüze, bilgelik adamlarını şaşkına çeviren Kan Şelalesi’nin gizemi adım adım çözülüyor. Yapılan akıbet araştırmayla Alaska Fairbanks Üniversitesi ve Colorado Üniversitesi’nden araştırmacılar, Kan Şelaleri’nin kaynağını keşfettiklerini söylüyor.

Teknoloji romatizmaya akıbet verecek!

Demir mineralli, tuzlu su

54 km uzunluğundaki buzulun yüzünden dökülürken, mavimtırak alkan buz ile cari kan kırmızılı su arasındaki kontrast, adeta yüklülük filmlerinden ortak sahneyi andırıyor. Aslında kırmızımtırak renk, tuzlu su ve çıpa minerallerinden kaynaklanmaktadır. Su mevkut kendisine yüzeye geldiğinde ve havaya sunulan kaldıkça, demir oksit durumuna gelmiş şekilde derin nitelik tonuna ulaşır. Asıl istifham çıpa mineralleriyle ensesi kalın bu tuzlu su nereden geliyor?

17-04/26/kan-selaleri-shiftdelete.jpg

Tuzlu suyun, ortak milyon sene süresince orada sıkışmış bulunan buzun içerisindeki ortak depodan geldiği bulundu. Daha mucize ortak şekilde, bu tuzlu su esasen dondurucu sert özellik olması gerekirken, buzun altındaki sıcaklıklarda bulunduğu keşfedildi. Bunun sebebi şekerli su buzunun, tuzlu suyun ısınmasını sağlamasıdır. Suyun donmasıyla ısı yayılması, bu ısının çevredeki hâlâ ilgisiz buzu ısıtmasını ve döngünün sürekliliğini sağlar.

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER