Kahve Neyden Yapılır?

0
864

Ana yurdu Habeşistan (yani Etiyopya) olan kahve, Etiyopya’nın Kaffa isimli bölgesinde yetiştiği için önce Arapça’ya, Türkçe ve yine benzer isimlerle diğer dünya dillerine geçmiştir.

Genel kanının aksine Türkçe’deki ‘keyif’ kelimesiyle aynı kökenden gelmemektedir. Ancak içerdiği kafein maddesi ve insana uyanıklık, canlılık vermesi ve keyif verici etkisi olması sebebiyle bu şekilde bilinegelmiştir.

 

Peki, kahve neyden yapılır? Kahve, dünya üzerinde ekvatoral kuşak dediğimiz orta bölgelerinde yetişen, beyaz çiçekleri olan ve dalındayken meyveleri kırmızı renkli olup, etrafa güzel koku saçan ortalama 8-10 metre uzunluğuna kadar büyüyen bir ağacın meyvesidir.

 

Sıcak ve nemli iklimi seven ağaç özellikle tropikal iklimlerde yetişir. Her bir meyvesinde kiraz çekirdeği büyüklüğünde yassı iki tane çekirdeği vardır. Bu çekirdekler toplanıp kavrulduktan sonra ince toz haline gelinceye kadar dövülerek ya da öğütülerek inceltilir.

 

Suyla kaynatılıp içime hazır hale getirilir. Genelde içimini yumuşatmak için eskiden beri süt ve şekerle karıştırılır. Günümüzde ise bölgesine, kültürüne ve ağız tadına göre değişen şekilde içine farklı malzemeler katılarak ve farklı isimlerde servis edilmektedir.

 

 

CEVAP VER