Jelibon Neyden Yapılır?

0
4010

 

Siz de severek yediğiniz lezzetli yiyeceklerin neyden yapıldığını merak ediyor musunuz?

Örneğin jelibonlar. Bu yumuşak ve elastik yapılı renkli şekerler nasıl oluyor da bu form da? Her jelibon yediğimiz de aklımızdan jelibon neyden yapılır sorusu geçmektedir. Biz de bu sorunun cevabını merak ederek sizin için araştırdık. Dilerseniz size de jelibon neyden yapılır kısaca açıklayalım.

 

Jelibonun ana maddesi hayvanlardan elde edilen jelatin olmaktadır. Bu jelatin Genellik ile sığır gibi hayvanların kemiklerinden elde edilir ve uzun süre kaynatılarak yapışkan ve uzayan bir madde elde edilir. Evet, aslında yediğimiz o şekerler hayvansal gıdalar ile üretilmekte. Jelibona bu yumuşaklığı veren de bu jelatin olmakta. Bu jelatin içerisine çeşitli gıda boyaları, tatlandırıcılar ve meyve aromaları da ilave edilerek, tükettiğimiz jelibonlar elde edilir.

 

Ayrıca bu jelatin maddesinin kemik ve eklemlere de çok iyi geldiği bilinmekte. Fazla şeker tüketimi her ne kadar zararlı da olsa, jelibon şekerlerin içerisinde bulunan jelatinin, meyvelerden elde edilen aromaların içerisinde bulunan vitaminlerin yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Yani dikkatli tüketildiğinde aslında yararları bile olan bir şekerdir.

 

CEVAP VER