Hastalıkları mikro robotlar mı tedavi edecek?

0
411

Bu sene Serdar Kuzuloğlu moderatörlğünde “Digital Humanization” temasıyla gerçekleşen Digital Age Summit 2017’de bileşimli zekadan robotlara, özerk araçlardan kurnaz teknolojilerin sektörel etkilerine derece hızla gelişen teknolojinin geldiği noktanın insanoğlunun dünyasına müspet tesirleri ele alındı. Sabah pilates seansıyla süregelen Digital Age Summit 2017’de kıraathane araları da “iyi hayat düşüncesince endamsız birlikte mola” temalı sürprizlerle renklendi. Zirvenin “İyi Yaşam Elçisi” Dilara Koçak da metin hayat tüyoları verdiği YouTube çalışkan yayınıyla ayırt yarattı.

Etkinliğin önce gününün dikkat çekici adları Oxford Üniversitesi Matematik Profesörü Prof. Dr. Marcus du Sautoy, Accenture Digital Interactive Stratejik Tasarım ve Oyunlaştırma Danışmanı Jasmin Karataş ve Max Planck Institute Direktörü, Carnegie Mellon University Öğretim Üyesi, nanoGriptech Kurucusu Metin Sitti oldu.

Etkinliğin öne çıkan anlarından bir tanesi de Türk Telekom Pazarlama İletişimi Direktörü Gelincik Orhan ve Ronaldo reklamlarından tanıdığımız Ümmiye Koçak’ın sohbeti oldu. “Sen kâfi ki hayalet @” isminde panelde Ümmiye Koçak düşlerini ne gerçekleştirdiğini anlatarak dinleyicileri hem hande hem delik yaşlarına boğdu.

 1493836157_1493827663das17hayal.jpg

Hissiyat yönünde makineler insanoğlu kabilinden davranabilir mi?

Son biraz yılda insanoğlu ve dijital etkileşim açısından oyunun ağırbaşlı manada değiştiğini vurgulayan Oxford Üniversitesi Matematik Profesörü Prof. Dr. Marcus du Sautoy, algoritmaların duygular yönünde makinelerin insanoğlu kabilinden davranıp davranamayacağı sorusunu yanıtlamaya çalıştığını belirtti. Du Sautoy’un “Algoritmalar: Modern Yaşamın Sırları” başlıklı sunumuna layıkıyla algoritmalar binlerce senedir kullanılmaktadır fakat ehemmiyetli olan, yöntemlerin incelenmesi ve birlikte yöntemin ne zaman, ne düşüncesince kullanıldığını anlamak. Du Sautoy, algoritmaların ne işlediğini izleyiciler arasından gönüllülerle, hanımefendilerin koca tarzı üstünden gösterdi. Bu algoritma, gelişigüzel dü tarafın da dobra neticeler elde edebilmesi düşüncesince dakika hastaneler çeşidinden kullanılmaktadır ve birlikte vakitler yetişmen etibba hastaneleri seçerken, dakika hastaneler yetişmen doktorlara teklifte bulunuyor.

Oyunlaştırma, World of Warcraft ile başladı

Accenture Digital Interactive Stratejik Tasarım ve Oyunlaştırma Danışmanı Jasmin Karataş, dijital oyunlaştırmanın 2012 yılında, yegâne birlikte ihtilal niteliğindeki oyunla başladığını dile getirdi: World of Warcraft. Karataş, insanoğlunun evrimine bakılınca 5,6 milyon senedir düzen oynandığını fakat ehemmiyetli olanın bunun sebebinin bulunması bulunduğunu belirtti. Gerçeğe erişmemizi sağlayıcı oyunlaştırmanın ne işe yaradığını sorgulayan Karataş, “Oyunların motive edici yanı, zorba olmaları. Esasında halis muhlis bunlar bizimle bağlantılı, güdeleme ve davranışla ilgili. Bu sebeple bizim motivasyonun ne bulunduğu ve ayırt etmek istediğimiz davranışı belirleyerek düzen tasarlamamız gerekiyor. Bunu da şahısların namına sormalıyız. İnsanların ne için, ne yoluna uğraştıklarını belirleme ederek, düzen tasarımını titiz birlikte halde yapmalıyız” dedi.

Damarlarımıza gezebilen dar robotlar hastalıklarımızı otama edecek

Max Planck Institute Direktörü, Carnegie Mellon University Öğretim Üyesi, nanoGriptech Kurucusu Metin Sitti, “Akıllı Minyatür Robotlar ve Tıbbi Uygulamalar” başlıklı sunumunda tababet dalında kullanılmak kıl payı geliştirilen önemsiz robotlardan bahsetti. Son 20 senedir en iri başarının kullanıcılarını kesmeden cerrahi müdahale fail sistemlerin bulunduğunu vurgulayan Sitti, robotların otama süresini ve riski ıskat etmek üzere, doktorlara araştırma görevlisi olacak halde tasarlandığını söyledi. Sitti, “Şu anne derece 300 milyondan birlikte tomar harekât bu robotlarla yapıldı. İnsanların midesinde, bağırsağında gezebilen bu robotlar doktorların ulaşamadığı yerlere ulaşabiliyor ve şahıslara dokunca vermeden muamele yapabiliyorlar. Amacımız, gözle görülmeyecek derece küçük, dokunca vermeden bünyenin baş döndürücü önemsiz sahalarına girebilecek robotlar geliştirmek” dedi.

Öğleden ahir oturumlar da Ciner Grubu, Bilgi Grubu Başkanı ve IAB Başkanı Dr. Mahmut Kurşun’un moderatörlüğünde Marka Güvenliği paneliyle başladı.

Digital Age Summit 2017’nin önce gününde iri dikkat gören workshop’lar da Jasmin Karataş ile “Gamification in a Box,” “Yapı Kredi Future Hub” ve “Chatbotlar ve Omnichannel Stratejisi” etkinlikleri oldu. “Etkili Influencer İşbirlikleri düşüncesince Yol Haritası” paneli de katılımcılardan dip dikkat gördü.

Digital Age Summit 2017’nin ikinci gününde banak meydana getirecek adlar ortada Xerox Parc CEO’su Dr. Tolga Kurtoğlu, Atombank CEO’su Mark Mullen, Hello Group Kurucu ve CEO’su Jakob Langemark ve MadiamaktSaturn Retail Group CDO’su Martin Wild olacak.

 

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER