Güneş enerjisi ile su ürettiler!

0
272

Dünya Sağlık Örgütü’nün sonuç tutanağına göre; kısaca 2 bilyon insanoğlu parlak içmece suyuna erişemiyor. Bu problemi halletmek düşüncesince UC Berkeley ve MIT araştırmacıları; metruk yanında fondan su almak düşüncesince çöl derece yerlerde kullanılabilen, güneş enerjisi ile çalışan yanında aygıt yarattı.

Adil peyda etmek gerekirse, açıktan su alma düşüncesi dünkü değil. Warka WaterEcoloBlue ve Water Gen derece firmalar doğrusu bunun yapılabileceğini gösterdiler.

Bu su alma sistemleri çoğu kez yüksek nem seviyeleri yahut güç kaynağı derece emek vermek koşullarına ihtiyaç duyuyor. UC Berkeley’nin önderliğindeki ekip, kurak ve kuraklığa sunulan eskimiş alanlarda üstelik elektriğe erişimi olmayan kişilerce üstelik kullanılabilecek yanında hal yetiştirmek istiyor.

Bunu gerçekleştirmek için, metal-organik çerçeveler (MOF) namına bilinen, 20 yıldan henüz evvel önderlik etmiş olduğu yanında bireşimli gereç sınıfına yöneldiler. Bu bileşikler, örgensel moleküller ile beraberce dikişli metallerin yanında kombinasyonuna sahip.

1492411430_su.jpg

İstenmeyen elementlerin akmasına müsaade verirken doğal gürültü yağı lambası lambası ve nakit molekülleri tutabilen sert ve ajurlu binalar oluşturur. Bugüne derece MOF’ler karbon dioksit, müvellidülma ve bataklık gazı derece gazları belirlemek düşüncesince kullanılıyordu.

Bu durumda, su alma makinesi Yaghi ve dostlarının UC Berkeley‘de 2014’te su molekülleri belirlemek düşüncesince geliştirdikleri yanında zirkonyum güzel MOF kullanıyor.

Güneş ile yoğunlaştırıcı yanında toprak ortada sıkışan gereç su molekülleri yakalıyor. Daha sonra, güneş ışığı MOF’yi ısıtıyor ve su moleküllerini kondansöre akla yatkın iter ve burada yanında kolektöre damlayan su damlacıkları biçimine geliyor.

MIT‘nin aygıt araştırı laboratuarı başkanı Evelyn Wang, “Bu çalışma, faziletli bağıntılı rutubet şartları gerektirmeyen ve havadaki suyun hasat edilmesi düşüncesince dünkü yanında kere sunmakta ve bulunan öteki teknolojilerden baş döndürücü henüz yanında tomar enerji verimliliği sağlamaktadır” dedi.

Çalışmaya göre; prototip, %20 derece düşüt rutubet seviyelerinde 1 kg MOF kullanarak 12 saatlik yanında müddet süresince açıktan kısaca 3 litre su üretmeyi başardı.

Sonuçları düşüt nemde açıktan meydana getirilen istihsal düşüncesince “büyük yanında atılım” namına nitelendiren Yaghi, bu hızla gelişen teknolojinin “kişiselleştirilmiş su” söylediği şeyin kapılarını açtığını ve serseri ülkelerdeki hanelerin bu cihazdan faydalanabileceği yanında geleceği beklenen kıldığını belirtti.

Araştırmacılar, cihazın ticaretine başlamadan evvel düzeltme düşüncesince üstünde henüz yanında tomar çalışılması icap ettiğinin farkında. Günümüzde MOF, sudaki ağırlığının arı yüzdelik 20’sini, yanında kilogramda 150 dolara mal oluyor.

Doğru malzemeyi kullanmak, maliyetleri düşürürken emilim oranını minimum %40 oranında artırabilir.

Aynı sürede Wang’ın kadrosu hasat sistemini ıslah etmek düşüncesince de çalışıyor. Böylelikle çabucak gün süresince değil, zaman süresince su üretebiliyor.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER