Evde Şarap Nasıl Yapılır? Neyden Yapılır?

0
571

Evde Şarap Nasıl Yapılır kısmına geçmeden önce  Gerçek şarabın nasıl yapıldığına biraz değinmek istiyorum .

Şarap yapımı tıpkı sıradışı bir aşçının tarifindeki püf noktalar gibi ince ayrıntılara sahiptir ve serüven üzümlerin toplanması ile başlar.

Yandaki şemada göreceğiniz gibi ilk aşama hasat. Hasat tabirini hepimiz “Bağ Bozumu”

olarak biliriz. Bağ bozumu anlamı, üzüm bağlarının üzümsüz kaldığı dönem demektir. Ülkemizde bağ bozumu mevsimi her yerde sonbahar olsa da, üzümlerin toplanma günleri aynı değildir. Genel olarak bağ bozumu zamanı eylül ortalarından ekimin başı olabilir. Tarihin değişkenlik göstermesi, üzüm üretilen iklimlerdeki hava koşulları olmaktadır.

Üzümleri bi güzel toplayıp (kesinlikle ezmeden küçük kasalarla) şarap haneye götürülür ve burada yaprak vb kötü tat verecek maddelerinden ayrılıp Yaprak ve sap yeşil ve acı tatlar içerdiği için istenmez. Üzümler şaraphaneye gelince önce yaprak ve yabancı maddeler sonra da saplar  ayrılır.

Çatlatma

Bamyanın tavuklusu, şarabın kabuklusu. Şarabın rengini üzümün kabuğu verir. Kırmızı üzümler beyaz üzümler gibi tamamen sıkılıp kabukları atılmaz; kabukların renk vereceği suyun açığa çıkması için üzümler sıkılır. Pört!

Çok uzatmadan pörtleyen şaraplar renk ve tad oluşumu için çelik tanklara alınır. Burada istenilen renk ve tada ulaştıktan sonra ( Beyaz şaraplarda Maserasyon Yani Bekletme Yapılmaz. Rose Şaraplarda ise bu süre çok çok kısadır.)  Preslenir ve fermantasyon tankına alınır. Fermantasyon işlemi nasıl oluyor birazdan ev kısmında anlatacağım.

Aşamalar ve teknikler o kadar çokki burada anlata anlata bitiremem. Fermantasyonu biten şaraplar şişelenir ve şişede dinlenmeye alınır. , içime hazır şaraplar birkaç ay; olgunlaştırılan şaraplar istenirse daha uzun sürelerle şişede dinlendirilebilir. Afiyet olsun.

Evde Şarap Nasıl Yapılır?

Soğanın 6-7₺ olduğu güzel ülkemizde sezon geldiğinde üzümler kaç para olacak Allah bilir.

Paranın önemi yok ben alır üzümle yaparım derseniz. Yukarıdaki yazı  sizin için yeterli olacaktır zaten. Ama yok ucuz olsun dersen okumaya devam.

İlk aşamamız ucuz üzüm suyu bulmak. Bu yazı 08.5.2019  tarihinde yazıldı ve ben litresini 3,25₺ den bulunduğum ilin çarşısında bulunan bi toptancıdan alabiliyorum.

10 litre şarap için Malzemeler:

  • 8 Litre Üzüm Suyu
  • 1 Kilo Toz Şeker
  • 1 Litre Sıcak Su
  • Ortalama 4 Gram Şarap Mayası (Hammaddeler.Com dan Şarap Mayası Alabilirsiniz.)
  • 10 gram Maya Besini (Hammaddeler.Com dan Alabilirsiniz.)
  • 10 Litrelik Bidon, Şişe, Tank artık neyde isterseniz.
  • 30 cm ameliyat lastiği ve Sakız

İlk olarak temiz 10 litrelik şişemizin içerisine 7 Litre Üzüm suyunu boşaltın. Boşaltma işlemi bittikten sonra bir tencrenin içerisine kalan 1 litre üzüm suyunu 1 kilo şekeri ve 1 litre sıcak suyunu ekleyin. Şekerler eriyene kadar karıştırın. Dilerseniz kaynatabilirsiniz (Ben Kaynatmıyorum)  Karıştırma işlemi bittikten sonra oluşturduğunuz Şıranın sıcaklığını kontrol etmeniz gerekmekte Kullandığınız mayalar 30 derecede sıcak ve 20 dereceden soğuk ortamlarda öleceklerdir.  Varsa termometre kullanın ama yok ne gerek var ben elimle kontrol ederim dersen oda olur.

İstenilen sıcaklığa ulaştıktan sonra içerisine  10 gram mayabesinini ekleyin karıştırın ve 5 dk bekleyin

Ardından  mayanızıda ekleyin hiç karıştırmadan 2-3 dakika bekleyin sonra karıştırarak bi 5 dk daha beklemeye alın. 10 dk sonunda köpürmeleri göreceksiniz. Usta bu köpürmüyor diyorsan Şıran ya soğuktur yada çoook sıcak ısı önemli. Tüm fermantasyon boyunca 20-30 dereceyi korumanız gerekmekte.

10 dk sonunda 2 litre su şeker maya karışımını 10 litrelik bidona ekliyoruz.

Fermantasyon Tankı Hazırlama

10 litrelik şişenin kapağının ortasına bi çivi ile delik açın ve elinizdeki ameliyat hortumunun ucunu bu delikten geçirin. Sonra etrafını sakızla kapatın bu şekilde eçeriye  hiç bir şekilde hava giremez ancak hava çıkışı olacaktır.

Ben para harcamaya bayılıyorum diyorsan sana maliyeti 1 ₺ olacak bu sistem yerine internetteen 20₺ ye fermantasyon sistemi alabilirsin.

Arkadaşlar şişeledik ve kapattık şimdi hortumun ucunu su dolu bi kaba koymanız gerekmekte. Neden Su dolu kap dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü içeri hava girmemesi ama içerden hava çıkması lazım. Kısa bu yüzden 🙂

Yaklaşık 30 dk sonra sudan hava kabarcıklarının çıkttığını göreceksiniz. Tebrikler fermantasyonunuz başladı.

Hava kabarcıkları kesilene kadar buda ortalama 15 ila 30 gün sürer. Hiç elleşmeyin.

Sonra Güzelce süzün şişeleyin ve için. Afiyet Olsun. Litre Maliyeti ortalama 5₺ filan olacaktır.

Görsel Kaynak somelyer.com

 

 

 

CEVAP VER