En eski dinozor bulundu!

0
458

Yaklaşık 250 milyon yıl önce, Archosaur‘lardan oluşan şişman müşterek antika sürüngen grubu iki ayrı gruba ayrıldı. Bir dal dinozorlar ve kuşlar haline geldi. Diğer arka ise bugünlerde bildiğimiz timsahlar ve soyu tükenmiş akrabalarından oluşan müşterek gruba derece uzandı. Teleocrater adlı dünkü müşterek fosilin keşfi, tanıdık en emektar dinozoru gözler önüne serdi.

Aktarılan bilgilere göre; Teleocrater1.8 ve 3 metre arasında müşterek boyuta sahip. Teleocrater dinozorlarda gelişen ölçün nitelikleri sergilemekle kalmıyor ayrımsız sürede uzaktaki akrabaları ile de paylaşıyor. 

Teleocrater‘ın kadem bileği eklemleri üst ve aşağılık eğilebiliyor ve yana döndürülebiliyor. Ancak Teleocrater‘ın henüz ahir dinozor ve kuş çizgisindeki bu hareketleri devir içinde kaybolduğu düşünülüyor.

TeleocraterArchosaur‘lar üzere birçok timsah benzeri özelliklere haizmiş ve karakteristik kuş çizgisi özellikleri daha uzun sürede biçimde gelişmiş.

Bu keşfin, 1930’lu yıllarda Tanzanya‘da ilk Teleocrater fosillerinin bulunmasından sonradan neredeyse 80 yıl sonra yapıldığını belirtelim. 

İngiliz paleontolog Alan Charig orijinal fosilleri inceledikten sonra Teleocrater adını 1956 tarihli doktora tezinde kullanmıştı. Ancak Charig; Teleocrater‘in herhangi bir evrim soyunu bulamamış ve bu mevzuyla ait henüz çok çalışma yayınlamamıştı.

1492066713_crocodile-dinosaur-discovery-3.jpg

Yeni kalıntılar, bilgelik adamlarının olsa olsa resmi olarak Charig‘in teorisini teyit etmesini sağladı. Araştırmacılar, Teleocrater iskeletinin sonuç fire parçalarını bulmaya idman düşüncesince hafriyat sahasına dönmeye ve en böylece da en emektar dinozor şekline kudret tutmaya hazırlanıyor.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER