Elektrikçi Nedir Ve Görevleri Nelerdir

0
29

Elektrikçi Nedir Ve Görevleri

 

Elektrikçi veya acil elektrikçi, bir binanın içine veya dışına kablolar döşeyen, aydınlatma, ısıtma ve iletişim ekipmanlarını kuran ve onaran profesyonel bir ekiptir.

 

Elektrik tesisatçıları, kamu elektrik şebekesinin hatlarını döşer. Bir gaziosmanpaşa elektrikçi (elektrik tesisatçısı) elektrik kullanıcılarına özel elektrik tesisatı yapar: kendisine verilen plan ve plana göre kablo ve telleri yerleştirir ve geçecekleri delik ve yuvaları açar. Ardından elektrik anahtarlarını, akım soketlerini ve sigortaları yerleştirir.

 

Genellikle küçük bir ekiple çalışırlar. Kurulum yeri, bazen yerde ve bazen merdiven çıkarken zaman zaman zor şartlarda çalışmasını gerektirir. Başarılı elektrik tesisatçıları için kurslar, elektrik ustaları ve teknisyenleri sağlamak için onları eğitme fırsatları sağlar. Elektrik tesisatçıları kendi adlarına bir iş kurarlar ve ayrıca elektrikli ekipman satabilmektedirler.

 

Bir araştırmaya göre, elektrik endüstrisi en popüler onuncu endüstridir.

 

Uydu ve Çanak Anten Hizmetleri

 

Günümüzün merkezi uydu sistemi; site, apartman, otel, kampüs gibi birçok kullanıcısı olan yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Her kullanıcı için ayrı bir anten ve alıcı maliyetini taşımaktan ziyade, toplanan yayınların merkezi bir birimde toplanarak kullanıcılara sunulması çok daha ekonomiktir. Merkezi uydu sistemi iki ana başlığa ayrılabilir: Headent ve Receiver sistemi.

 

Headent Sistem

 

Bu sistemlerde kullanıcının bulunduğu yerde alıcı yoktur. Uydu sinyalleri merkezi olarak toplanır ve izlenecek kanal sayısı kadar alıcı bu ünitede saklanır. Kablo, merkezden kullanıcının bulunduğu yere yönlendirilir ve TV kanalına dağıtılır. Bu sayede kullanıcılara daha ekonomik bir şekilde hizmet sunulabilir. İzlenebilecek kanal sayısı merkezi sistem tarafından sınırlandırılmıştır. Kurulum sırasında hangi kanalı izleyeceğinizi belirleyin. TV’deki kanal değiştirildi.

 

Receiver’lı Sistem

 

Bu aynı zamanda amaç; çanak anten kirliliğini azaltmak ve halka açık yaşam alanlarının maliyetini düşürmek. Diyelim ki dairenizde 16 daire var. Uydu yayınlarını izlemek için her birimin 1 uydu antenine ihtiyacı olacaktır. Bu durumda dairenin çatısında, yan duvarlarında ve bahçesinde 16 adet çanak olacaktır. Ayrıca bu uydu antenlerinden daireye kablolar çekilmesi gerekecek ve merkezi sistem olmadığı için kablolar her yönden askıya alınacaktır. İşin görüntü kirliliği boyutu budur.

 

Ekonomik açıdan; tüm dairelerin sakini olarak ortak bir anten üretilecektir (-İzlemek istediğiniz uydu sayısına göre anten sayısı 2’ye kadar artacaktır). Ayrıca anten, LNB ve diğer harici üniteler arızalandığında hizmet bedeli 16’ya bölünecektir.

 

Güvenlik Kamera sistemler

 

Güvenlik ihlallerini önlemek için kullanılan CCTV veya güvenlik kamera sistemleri hayatımızın bir parçası haline geldi. CCTV sistemi, talebi karşılamak için tüm koşulları sağlayan tek bir kalıp olarak planlanmalı ve kullanılmamalıdır. Öyleyse, bir gözetim kamera sistemi seçerken bilmemiz gereken nedir? Sistemin hangi işlevlerini anlamalıyız? Aşağıdaki bilgiler, bir satın alma kararı verirken bilinçli bir şekilde harekete geçmenizi sağlayacaktır.

 

İhtiyaçlara göre en uygun sistemi seçmek için sistemi üç aşamada kontrol etmeliyiz:

 

Kamera seçimi

Kayıt sistemi seçimi

İzleme sistemi seçimi

 

 

CEVAP VER