Elektrik yerine ısı ile çalışan bir elektronik bileşen ürettiler!

0
471

Elektronik sistemler faziletkâr ısılarda katı dobra çalışmaz. Araştırmacılar bu probleminin üzerinden doğmak düşüncesince deminden termal diyot geliştirdi. Elektrik adına ısıda etkin birlikte elektronik beyin bileşeni kendisine tanımlanan dünkü diyot, gelecekte ısıya dayanabilen elektronik beyin üzere birlikte fazla şeyin öncüsü olabilir.

Normal birlikte diyot, elektronik devrelerde elektriğin birlikte yönde özgürcesine akmasını sağlar. Ancak gayrı yönden geriye dönerken bileşen bu müddet zarfı içinde ısınır. Bileşenler çoğu kez faziletkâr sıcaklıklarda veya iyonlaştırıcı radyasyona sunulan kaldıklarında prosedür değimsiz oluyor.

Bu sebeple hâlâ dayanıklı elektronik beyin sistemlerine araştırma görevlisi iktisap etmek düşüncesince Nebraska-Lincoln Üniversitesi‘nden birlikte grup canlılık adına ısı ile güçlendirilmiş termal diyotlar geliştirdiler.

Ekibin ısıl diyotu; ısı aktarımını en yukarı düzeye boşaltmak düşüncesince bizatihi kendisine meslek kabilinden yönetiliyor. Hareket fail satıh gelişmemiş sıcaklığa mucibince hâlâ ısıdam olduğunda, içe akilane harekete geçiyor ve sıcaklığın frijider yüzeyine cereyan ika oranını arttırıyor.

1492585617_thermal-diode-1.jpg

Isı diyodu, 102 ila 257 derece arasındaki sıcaklıkta, kestirmece %11‘lik birlikte ısı aktarım hızına ulaştı. Ancak ekip, termal diyodların geliştirilmesi yerinde gelecekteki bilgisayarların 704 derecede çalışabileceğini kanıt ediyor.

Araştırmacı Ndao, “Temel kendisine birlikte termal elektronik beyin üretiyoruz. Bu bilgisayar; yeryüzünün, yer yağı sondajının ve dünyanın çekirdeğini keşfedilmesinde kullanılabilir.” dedi.

Gezegenin çekirdeğinde inerken ekipmanlar, elektronik fanlar yahut su devridaimi sistemleri kabilinden aklık halde soğutulmazlarsa, elektronik fazla ısınabilir ve kendilerine dokunca verebilir. Daha ciddi görevler bilgisayara aktarıldığında, hâlâ etraflıca soğutma taktikleri gereklidir.

Bu nedenle, Lockheed Martin cipslerin içerisine mikroskobik su damlacıklarını bütünleşmiş etmişti. IBM ısıdam su ile soğutmanın karşı-sezgisel tekniğini geliştirmişti. Microsoft ise iri birlikte data merkezini antipatik olmasından çevre okyanusa nesir etmişti.

Araştırmacılar, dünkü buluşları ile şimdiye kadarki en dobra ısıya dayanıklı diyotları bulduğunu ve şirketlerin ısı düşüncesince bu derece kırılan davranmalarının gelecekte katı birlikte önemi olamayacağını belirtiyor.

Ndao; ABD’de istihlak düşüncesince imal edilen enerjinin kestirmece %60‘ının boşa gittiğini söylüyor. Eğer bu ısı kaynağından yararlanıp cihazlarda erke düşüncesince kullanılırsa, enerji maliyetini azaltabileceğini savunuyor. 

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER