E-Sigara hakkında bilinmesi gerekenler!

0
433

Tüten değme müşterek sigara dumanı, insanoğlu bedeninin devretmek düşüncesince dirilik atar adeta. Tüm dünyada kötü tüketimi değme güzeşte devir artmaya bitmeme ediyor. Tütün tüketiminin artarak çoğalması da yanında tütüne ilişkin ahiret yolculuğu ve rahatsızlıkları getiriyor. Sigara içmece yaşlarının beşinci sınıf çağına indirilmiş bulunduğu zamanımızda kifayetli önlemler alınmadığı taktirde aksi nice tabloyla karşılaşacağız. Bu probleminin çözümü düşüncesince yediden yetmişe her insana ehemmiyetli görevler düşüyor.

Dünya’da Tütün Kullanımı

Tütün tüketimi, dünyanın karşılaşmış bulunduğu en iri el sağlığı problemlerinden biridir. Her sene kestirmece 6 milyon eş sigaraya ilişkin yaşamını kaybetmektedir. 2020 senesinde bu sayının 7.5 milyona (tüm ölümlerin %10’u) çıkması beklenmektedir.

17-05/08/1-1494255416.jpg

Türkiye’de Tütün Kullanımı

Türkiye, sonuç 15-20 yılda kötü kontrolü dair gösterdiği güzel ve azimli emek harcamaları ile kötü kontrolünü güzel müşterek halde uyguluyor. Tüm evren devletleri ortada MPOWER (Monitor, Protect, Offer, Warn, Enforce, Rais) kriterlerini en fevk kurda uygulamayı başarabilen abuhava olmuştur. Bu mevzuda Türkiye, nice sefer kip abuhava yerine gösterilmiş. Diğer devletlerin ulaşması, yapması gerekenlere önderlik etmiştir.
Alınan onlarca önleme rağmen; 2012 Küresel Yetişkin Tütün Araştırma Raporuna göre, vatanımızda 15 gözyaşı üstü bireylerin %27,2’si kötü kullanıcısıdır. Oran mergup ölçüde değil ancak yaşama geçirilen toy önlemler ile kötü tüketiminin azalması beklenmektedir.

Dünya’da ve Türkiye’de E-Sigara Pazarı

Dünya üzerinde, e-sigarayı terviç kampanyası kabil yöntemlerle hala bitmeme etmektedir. Tıpkı 1950 ve 1960’lardaki sigara reklamları kabilinden televizyon, radyo, internet, dergiler ve değme kabil reklam araçlarında e-sigara reklamları toprak almakta ve maşer e-sigaranın dokuncasız bulunduğu dair yönlendirilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’de elektronik sigara yasalı satışı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, genel ağ eliyle ürünün satışını fail canlı siteler bulunmaktadır. Sitelerin %91’inde 18 gözyaşı uyarısı bulunmamakta, %51’inde sakıncasız olduğu, %56’sında sigara bıraktırma iddiası, %26’sında “sigara bıraktırır” sloganı vardır. Sitelerin ’si mamüllerin yararı dair millî yahut arsıulusal keyif kurumlarına sevk yapmıştır.

Bazı devletler beklenilenin dört dörtlük tersi davranış da sergileyebiliyor. Özellikle Birleşik Krallık, e-sigarayı destekleyerek öbür ülkelerden ayrı düşmektedir. İngiliz Halk Sağlığı 2015 raporunda elektronik sigaranın otama edici kanıtlarına değinmiştir. Bilhassa e-sigara yerine isimlendirilen bu ürünü desteklemeyi öge yerine yatkın durumda.
Tüm bunların kararı olarak, sonuç müşterek sene içinde hem yetişkinlerde bununla birlikte çocuklarda e-sigara kullanması 2 kıvrım artmıştır. Unutmamak icap eder ki; Hayatı süresince günde müşterek tane 1 sigara içenlerin er ahiret yolculuğu riski, hiçbir içmeyen gruba uyarınca %64 henüz fazladır.

sonraki

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER