Dünya’nın derinliklerindeki yaşam

0
292

Japonya Denizcilik Dünyası Bilim ve Teknoloji Ajansı’ndan ortak araştırman ekibi, 2020’lerde Dünya’nın mantosunu aramak istiyor. Araştırmanın anne gayesi ise volkanik fenomeni idrak etmek ve gezegenin kabuğunun derinliklerinde mikroplu yaşam olup olmadığını görmek.

Uçak üretimi baştan şekilleniyor!

Uçak üretimi baştan şekilleniyor

Boeing ile Norsk Titanium teşrikimesai ile tayyare istihsal süreci ağız ağıza alelacayip ortak yönde ve henüz az…

Chikyu: sondaj gemisi

Bilim kullanmakta olanları değme ne denli dünya dışı gezegenlere müteveccih araştırmalarını genişletiyor olsa da, dünyamızla ait halen bilmediğimiz aşırı bilinçlilik var. Japon Denizcik Yer Bilimi ve Teknolojisi Ajansı (JAMSTEC) ‘nden ortak takım bilgi insanı, Dünya’nın mantosunu, “Chikyu” ismi maruz şişman sondaj gemisi, araştırmayı planlıyor.

17-04/13/chikyu-sondaj-gemisi-shiftdelete.jpg

JAMSTEC kadrosu sondaj çalışmasını 2020’li zamanlarda gerçekleştirmek istiyor. Bunun düşüncesince gizil su altı hapishane alanlarını keşfetmeleri gerekiyor. Bu senenin Eylül ayında Hawaii’nin kuzeydoğusunda mevcut sularda tahtelbahir araştırı gemisiyle ön emek vermek yapılacak. Ön emek vermek sonra projenin yaşama geçirilebilmesi düşüncesince 542 milyon dolarlık yatırım gerekiyor.

Okyanus kabuğunu gedmek henüz pratik

Okyanus kabuğunu delerek geçmek, anne kara kabuğundan henüz uslu bulunduğu düşüncesince henüz pratiktir. Mantoya erişmek düşüncesince Chikyu’nun sondajı 4 km su ve 6 km kabuktan geçmelidir.

17-04/13/dunyanin-mantosu-shiftdelete.jpg

Manto, yerkürenin toplanmış kütlesinin yüzde 80’den fazlasını meydana getirir. Mantoyu keşfetmeye müteveccih meydana getirilen tetkikat ile volkanik aktiviteyi etkilyen faktörler belirlenebilir. Araştırmacılar ayrıca, kabuğun okyanusal korteks ile dünya örtüsü arasındaki sınırı araştırarak bu sınırın ne oluştuğunu idrak etmek istiyorlar. Bunun haricinde bilgi kullanmakta olanları gezegenin derinlerinde mikrobik yaşamın olup olmadığını da bellemek istiyorlar.

:: Siz bu enteresan evolüsyon üzerine ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER