Diyet Nasıl Yapılmalı?

5
816

İnsanlar hayatlarının büyük bir çoğunluğunu diyet yaparak sürdürüyor. Diyet denildiğinde hep sıkı, maratonlu ve zor bir süreç olarak kabul ediliyor. Sanıldığının aksine bu süreci zorlaştıran kişinin kendisidir.

Diyet Nasıl Yapılmalı? :

Diyet, belirli kurallara ve düzene tabi olarak ilerletilmelidir. İyi bir program yapılmalı ve uyum sağlanmalıdır. Diyet denildiğinde ekmeği ve 3 beyazı kesmek gerektiği akılda canlanıyor, ama bu kadar değil elbette, sanıldığının aksine sabah kahvaltısı doyurucu nitelikte yapılmalıdır.
Örneğin; Beyaz ekmek yerine Çavdar, Tam buğday vs. Esmer ekmek çeşitleri yenebilir. Peyniri tam yağlı yerine yarım yağlı veya yağsız olarak tüketmek gerekir. Tabağınızda yeşillikleri çoğaltıp, yağda pişirdiğiniz yumurtayı haşlayarak kahvaltınızdaki küçük değişikliklerle diyetten ziyade sağlıklı bir rutine adım atmış olursunuz. Öğle yemeklerinizde ise kurubaklagil ve süt ürünleri ile beslenebilirsiniz.

İşin aslı kendinize bir program hazırlamak belirli saatler ve miktarda aşırıya kaçırmadan yemek yeme düzenini oturtmaktadır. Akşam yemeklerinde ise et sebze ağırlıklı yemek vücudunuzda hem protein alımını güçlendirmiş hem demir ihtiyacınızı karşılamış olacaktır. İnsülin direnci de diyet yapanların en büyük sorunlarından olup ilk günlerde yenilmesi gereken bir problemdir, Çünkü daha fazla yemeğe, ani tatlı isteklerine sebep olmaktadır. Bunu engelleyebilmek için en iyi yollardan biride mevsimine uygun meyve tüketilmesidir. İnsülin direncini olabilecek en aza indirgemek metabolizmanızın hızlanmasında katkılı olacaktır.

Diyet Nasıl Yapılmalı? Sorusunu da Kişiye göre boy-kilo orantısı metabolizma hızı değişiklik gösterir. En uygunu ilk olarak bir hekime başvurulması daha sonra kendisi devam etmelidir hangi yiyeceklerin bünyesine olumlu etkisi olacağı hekim tarafından belirlenmelidir.

Sonuç olarak diyet nasıl yapılmalı denildiğinde, sağlıklı şekilde yapılması gerektiği unutulmaması gereken en önemli kuraldır, ana etken az yemek değil düzenli, dengeli devam gerekliliği amaçlamaktır.

5 YORUMLAR

  1. Toplum olarak diyetsiz kilo veremeyeceğimizi düşünüyoruz. Ancak diyet kadar önemli olan bir kavram daha var: Aktivite. Spor yapıp yediklerimize dikkat edersek ağır diyetlere gerek kalmaz.

CEVAP VER