Dezenfektan Neyden Yapılır?

0
172

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından kişisel hijyen ve el dezenfektanı gibi virüsü önleyici tedbirler gündeme geldi.

DEZENFEKTAN NEDİR?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılan Koronavirüs Türkiye’de de görüldü. Sayıları git gide artan bu hastalığa karşı vatandaşlarda önlem almak istiyor. Sabunlu sudan sonra en etili temizlik maddesi olarak dezenfektanlar görülüyor.

Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir.

Evdeki Bir Dezenfektanın İçeriğini Sizler İçin Yazıyoruz: (80₺)
* Etil Alkol %58
* İzopropil Alkol %12
* Chlorhexidine Digluconate %0,2
* Yumuşatıcı %1,5
* Çözücü %28,19
* Koku %0,1
* Boya %0,01

Evde dezenektan yapmak için neler gerekir?
Prof. Dr. Tayar evde dezenfektanın nasıl yapılacağın ise şöyle özetledi: “Alkolün antiviral etkisi tanımlanmıştır. Aleo Vera bu konuda doğal kökenli, hem ellerin sağlığı için hem de antiviral etkisinden yararlanmak için kullanılabilir bir madde.

“İkisinin ana çözeltisinin yanına da yine antiviral ve antibakteriyal etkileri ispatlanmış lavanta yağı, çay çiçeği yağı ve karanfil yağıyla desteklenen bir ürünle çok rahat, güvenle kullanılabilen bir el dezenfektanı yapmış oluruz. Bu korku dönemine biz de tüketici olarak çok daha rahat geçirmiş oluruz diye düşünüyorum.”

CEVAP VER