Çocuklar Hangi Yastan İtibaren Oyun Oynamaya Baslar

Genellikler okullarda çim adam nasıl yapılır gibi çocukların kendi el becerileri ile ortaya bir ürün koymaları çocukların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çocuklar neredeyse 1 yaşından itibaren fiziksel hareket ve becerilerini yerinde bir şekilde kullanabilmesiyle oyun içerisinde bulunup, oyun oynayabilmektedir. Oyun oynaması ve bu hareketleri yerine getirmesi sadece bir oyuncak ve gerekli araçlar ile sağlanmaz.

Araştırmaların çoğu çocukların el, göz, yüz ve beden hareketleri ile bir oyun içerisinde olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda hareket ve becerilerinin zamanla gelişmesi kendi beden hareketleri dışında çevresindeki herhangi bulduğu nesneyle de oyun kurabilmekte ve gerçekleştirmektedir. Çocuklar aynı zamanda hayal gücü yeteneğiyle bunları bize yansıtmaktadır.

Bunların bazıları şöyledir ki ;

Bir çocuğun elinde bulunan herhangi bir nesneyi oyuncak veya oynanabilir bir malzeme olduğunu kavraması sadece hayal gücünden itibaren gerçekleşmektedir. Buda, bize bebeklik dönemlerinden de olsa yaş ile bağlantılı olsa da çocuk ve bebeklerin düşünce, hayal etme, gerçekleştirme güdüleri ile ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda Oyun Yaşı Kaçtır?

Bir bebek veya çocuğun oyun yaşı kişisel becerilerinin kazanması ile alakalı olsa da hayal ürünü olarak da belirlenmektedir. Oyun yaşı ile ilgili olağan bir yaş belirlenmesi gerekirse 1 yaşından itibaren bunları söylemek mümkündür. Aynı zamanda oyun yaşının erken olması bir çocuk ve ailesi için oldukça önem göstermektedir. Aile açısından bakınca bebeklerin gelişmesini incelemesi için en önemli etken olarak görülen ilk neden oyun becerileridir.

Bunları da bir bebeğin yerine getirerek davranışlarda bulunması, çocuk ya da bebeklerin kişisel becerilerinde bize oldukça ileriye dönük yansıma göstereceğini yansıtması önemini vurgular. Dolayısıyla oyun yaşı 1 olsa da bunu bebek ya da çocukların beceri, hareket, tepki ve aktif hallerinden algılamak mümkündür. 1 yaşından itibaren düşüncelerinin fiziksel ve hareket olarak yansıması da tamamen beceri faktörü ile gerçekleşmesinin olağan bir göstergesi olarak yansımaktadır.

Kaynak : http://www.seoturka.com

 

Çocuklar Hangi Yastan İtibaren Oyun Oynamaya Baslar” için 3 yorum

 • 5 Ağustos 2017 tarihinde, saat 11:19
  Permalink

  Oyun oynamanın yaşı olmaz.

  Yanıtla
 • 2 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23:08
  Permalink

  insan her yaşta oyun oynar aslına oyun oynamanin cocugu büyüğü olmaz bence

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir