Cola Neyden Yapılır?

1
824

Tüm dünyada tüketimi sağlanan cola içeceği bağımlılık yapacak kadar etkili özelliğe sahip olan bir içecektir.

Her yemeğin yanında tercih ediliyor olması yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Aslında durum hiçte böyle değildir. Milyonlarca insan cola sevdalısı olmasına rağmen aslında cola neyden yapılır bilmemektedir. Bazıları bilincinde olmasına rağmen bu tattan vazgeçememektedir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için cola zararlı bir içecektir. Küba ve Kuzey Kore gibi ülkelerde cola tüketimi yasaktır. Peki, bu kadar zararlı olduğu söylenilen cola nasıl ve neyden üretilmektedir.

 

Kanarya adalarında ve Meksika’ da yaşama alanı bulunan bir böcek türü olan cochineal özütü ile cola üretimi yapılmaktadır. Kaktüs bitkisine yapışarak beslenen bu böcek colanın ana maddesini oluşturmaktadır. Bu böcekten elde edilen boya pigmenti sayesinde cola kendi meşhur rengine ulaşmaktadır. Colanın sağlığa zararlı olması durumu doktorlar tarafından da her zaman dile getirilmektedir.

 

İçeriğinde bulunan böcek özütü hiçte iştah açıcı gözükmemektedir. Yıllar boyunca içinde ne olduğunun saklanmış olmasının sebebi bu olsa gerek. Sizde hem kendinizi hem de sevdiklerinizi düşünerek cola içme konusunda bir kez daha düşünmelisiniz.

1 YORUM

CEVAP VER