Cips Neyden Yapılır?

0
854
cips nasıl yapılır

Genç ya da yaşlı fark etmeksizin herkes tarafından sevilen ve tüketilen bir fast food türü de cipslerdir.

Cips neyden yapılır konusunu aslında pek çok insan düşünmüştür. Bugün teknolojinin de yaygın şekilde kullanılması ile fabrikasyon ürünlerin, üretimi artış göstermiştir. Ülkemizde yetiştirilen patates üretiminin de aktif olması bu sektörün hızla gelişmesinde büyük katkı sahibidir.

 

Peki, cips nasıl yapılıyor?

 

Tarladan hasat vakti toplanan patatesler önce ayrıştırılıyor. Bunun için dönen bantlı bir sistem üzerinden sağlıklı patatesler seçilir. Daha sonraki aşamada patatesler derin bir havuz içinde yıkama ünitelerine aktarılır. Süzgeçler yardımı ile sudan çıkarılan patatesler kurutma alanına alınır. Büyük ve dönen bıçaklar tarafından soyma işlemi başlar. Bu işlemlerden önce numune olarak bir kaç patates laboratuvar ortamında analiz edilmektedir. Analiz sonuçlarına göre fabrikada işlemler başlatılır. Bu konuda gıda mühendisleri ve teknisyenleri ön hazırlık aşamasını gerçekleştirmiş olur.

 

Soyulan patatesler belirlenen kalıplara göre kesilir ve şekil verdirilir. Gerekli baharatlar ve tuzlama işleminden sonra her seferinde taze olarak kullanılan devasa kazanların içerisinde kızarmaya alınır. Kızartılan patatesler ambalajlanarak satışa hazır hale getirilir.

CEVAP VER