Boza Neyden Yapılır?

0
867
boza neyden yapılır

 

Birçok yararı olan ve soğuk günlerin aran lezzeti boza, akıllara evde boza neyden yapılır ve nasıl yapılır sorularını getiriyor.

Bozanın yapımı sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Boza yapımı için, bulgur, pirinç, toz şeker ve maya olması yeterlidir. Bu malzemelerin belli oranlarda karıştırılması ile boza elde edilir.

 

Güzel bir boza yapmak için ilk olarak 3 su bardağı kadar bulgur bir gece önceden ıslatılmalıdır. Islatılmış olan bulgurların üzerine 2 kahve fincanı kadar pirinç eklenerek haşlanır. Yapılan haşlama işleminin ardından karışım mikser ile iyice ezilir ve ardından süzgeçten geçirilir. Hazırlanan karışım kısık ataşe ocağa koyulur ve üzerine 3 su bardağı kadar toz şeker ilave edilir. Şeker eriyene kadar iyice karıştırılır ve ardından şekerin erimesi ile ocak kapatılır.

 

Elde edilen karışım oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Karışım ılıdıktan sonra, karışımın içerisine suda ezilen maya ilave edilip kabın ağzı kapatılır. Oda sıcaklığında 2 veya 3 gün kadar bekletilen karışım ara ara açılıp karıştırılır. Bu 3 günün sonunda karışım göz göz olmuş ise bozanız hazır haldedir. Gerekli malzemelerin bu şekilde birleştirilmesi ile boza elde edilir.

 

TEILEN
Önceki İçerikCips Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikCam Neyden Yapılır?

CEVAP VER