Android O yayınlandı!

0
484

Google, Mayıs ayında düzenleyeceği Google I/O etkinliğinde dünkü Android sürümü olan Android O ile karşımıza çıkacaktı. Google elini acele tutttu ve Android O‘nun geliştirici önizleme sürümünü yayınladı. Peki, Android O geliştirici önizleme sürümü ne cihazlara yüklenebiliyor?

Android O geliştirici önizleme sürümü; Google Pixel, Google Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X ve Nexus Player modellerine yüklenebiliyor. Eğer Android O sürümünü sınamak istiyorsanız buradan Android Beta programına katılabilirsiniz.

Android O ile neler geliyor?

Android O sürümü ile bildirimler merkezin ve bildirimlerin dizaynı meşbu değişti. Bildirimlere iOS’teki kabilinden uygulamaların simgeleri eklendi. Uygulama simgelerine tahminlere uyarınca müşterek tartı dek getirilecek ve sistemde tasarımsal açıdan bir bütünlük sağlandı.

Uygulama simgeleri başkaca devim bilimi müşterek yapıda olacak. Örneğin, takvim uygulamasının simgesi, günlere uyarınca değişecek.

Bir öbür başkalık ise PIP modu hakkında. PIP modu sebebiyle müşterek uygulamayı kullanırken ıvır zıvır müşterek ekranda öbür uygulamayı da görüntüleyebilecek ve kullanabileceksiniz.

Android’in en aşırı tenkit alan arkaplanda çalışan uygulama özelliği, Android O ile gün olacağa benziyor. Android O sürümü ile arkaplanda etkin uygulamaların, emek harcaması kısıtlanacak ve bu sayede hem RAM’den bununla beraber bataryadan artırım yapılıyor.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER