Android 8.0 O ile gelecek yenilikler sızdı!

0
470

Google, Mayıs ayında düzenleyeceği Google I/O 2017 etkinliğinde acemi Android sürümü bulunan ve harf ismi açıklayan Android O ile karşımıza çıkacak. Android 8.0 Oreo namına adlandırılması muhtemel acemi sürümün bilgileri dakika adım adım mahsus olmaya başladı. Android 8.0 O ile tasarımsal anlamda iri yeniliklerin yapılacağını söyleyebiliriz.

Android O ile neler değişecek?

Android O sürümü ile bildirimler merkezin ve bildirimlerin dizaynı dolu değişecek. Bildirimlere iOS’teki kabilinden uygulamaların simgeleri eklenecek. Uygulama simgelerine tahminlere uyarınca birlikte tartı değinme getirilecek ve sistemde tasarımsal açıdan bir bütünlük sağlanacak.

Uygulama simgeleri başkaca devim bilimi birlikte yapıda olacak. Örneğin, takvim uygulamasının simgesi, günlere uyarınca değişecek.

1489995736_android-o.png

Bir gayrı başkalık ise PIP modu hakkında. PIP modu sebebiyle birlikte uygulamayı kullanırken önemsiz birlikte ekranda gayrı uygulamayı da görüntüleyebilecek ve kullanabileceksiniz.

1489995598_android-o.png

PIP modu bu biçimde çalışacak

Android’in en aşırı tenkit düzlük arkaplanda çalışan uygulama özelliği, Android O ile gün olacağa benziyor. Android O sürümü ile arkaplanda etkin uygulamaların, emek vermesi kısıtlanacak ve bu sayede hem RAM’den bununla beraber bataryadan artırım yapılacak.

Android O sürümünün sene sonuna akıllıcasına akıbet kullanıcı ile buluşması bekleniyor. Android O güncellemesini önce aşamada Google Pixel ve Google Pixel XL modelleri alacak. Daha sonraları Android One kapsamındaki telefonlar bu güncelleme ile buluşacak. Amiral gemisi modellerin ise yine 6-7 ay sonra bu güncelleme ile buluşması bekleniyor.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER