3D yazıcı ile kalp yaması üretildi

0
304

Kalp krizinden meydana gelen sorunlardan biri; krizden sonradan kalp iyileştiğinde, kalbin çıban dokusunun hasar gören kısmın birlik manası ile düzelememesidir. Bu çıban dokusu tek devir kalp dokusunu atmaz; bu sebepten dolayı parasız dertli nesiç ile berhayat olmak mecburiyetinde kalır. Minnesota Üniversitesi’nin bilgi insanları, kalbin hâlâ güzel iyileşmesine imkân tanıdıkları bulunan birlikte yama ürettiklerini açıkladı.

Bu cins kalp yamalarını hâlâ önce; Tel Aviv Üniversitesi, Brown Üniversitesi ve MIT kabil kalplerin minimum çıban izi ile iyileşmesine imkân tanıdıkları bulunan “kalp yamaları” ile görmüştük.

Ancak Minnesota Üniversitesi’nin kalp yamasını nazirsiz kılan şeylerden biri, kalbe özgü yapısal proteinlerin dirim bilimsel adına 3D yazıcı ile basılmış olması.

Oluşturulan kalp yaması; köken hücrelerden türetilen kalp hücreleri ile tohumlanan birlikte iskele benzer dizey biçimini alıyor. Sonuç adına bina ve materyalde kalp dokusuna benzer, deli dolu kalp hücreleri içeren, esasi birlikte çıban dokusu ortaya çıkıyor.

1492498726_3d-kalp.jpg

Laboratuvar testlerinde, yamalardan bir tanesi simüle kalp krizi nâkil farenin kalbine yerleştirildi. Bilimadamları hemen dört hafta süresince “işlevsel kapasitede önemli bir artış” bulunduğunu belirttiler. Doku eninde böylelikle cisim kabilinden soğurma edildi ve bu sebepten dolayı işi tamamlanmasından sonradan yamayı boşaltmak düşüncesince ayrıksı cerrahi müdahale gerekmedi.

Araştırmaya önderlik fail doçent bulunan Brenda Ogle, “Kalbin karmaşıklığı menfez önüne alındığında bunun güzel bulunmasına şaşırdık” diyor. Şimdiki süreçte ise birlikte hınzır kalbinde sınav edilecek bulunan hâlâ iri birlikte yama hazırlanıyor.

Kaynak: TEKNOLOJIOKU.COM

CEVAP VER